Kandidáti prezentovali své vize

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Pokračování evropské integrace ano, ale přeměna Evropské unie na superstát ne. Takto se ve středu v Poslanecké sněmovně vyjadřovali čeští kandidáti na eurokomisaře, kteří, kromě omluveného kandidáta KSČM Vladimíra Remka, zdůvodňovali, proč právě oni by měli Česko v Evropské komisi zastupovat.

Kandidáti na eurokomisaře ve svých vystoupení mimo jiné hovořili o tom, jakou agendu by měl český zástupce v Evropské komisi spravovat. Například současný eurokomisař za ČSSD Vladimír Špidla nabídl své "nadstandardní kontakty na nejvyšších úrovních":

"Já jsem skutečně člověk, který má velké zkušenosti se sociální politikou a myslím si, že obecně v Evropě je málo lidí, kteří mají zkušenosti tak bohaté, jako já. Čili to je moje portfolio, které je nejbližší mému srdci."

Kandidát za lidovce Pavel Svoboda připomněl, že politickou příslušností patří k Evropské lidové straně, která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Cílem kandidáta za ODS Alexandra Vondry v komisi by bylo její zprůhlednění. Podle něho je zatím vnímána jako stánek byrokracie, po jehož chodbách se pohybují lobbisté. V otázce portfolia českého eurokomisaře nabídl hned několik možností:

"Energetika, nemusím to myslím zdůrazňovat, doprava, dopravní křižovatka ve středu Evropy, životní prostředí má poměrně značné kompetence, konkurenceschopnost a průmysl, zase my jsme vyspělá hospodářská země. Všechna tato témata a tato portfolia by určitě byla dobrá."

Kandidát zelených Jan Švejnar hovořil o tom, že kvůli rozvoji technologií je nutné mít komisaře se znalostí globální ekonomiky:

"To portfolio, resort, který ten komisař má, má velký význam a může se tam hodně docílit. Na druhé straně se rozhoduje kolektivně do velké míry, takže člověk může mít velký vliv i mimo své portfolio."

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček podotkl, že se kvůli průtahům s ratifikací lisabonské smlouvy děje výběr eurokomisaře za Česko "za pět minut 12". I podle Vladimíra Špidly je to problém:

"To, že není Lisabonská smlouva ratifikovaná, komplikuje velmi práci u sestavování komise a vlastně další období komise po evropských volbách, protože není jasná právní základna. Jestli to bude Nice, která má jinou strukturu orgánů, nebo jestli to bude Lisabon, který má jinou strukturu orgánů, včetně počtu komisařů."

Pavel Svoboda
Kandidát lidovců Pavel Svoboda v tom také vidí zřetelnou komplikaci:

"Na jednu stranu to komplikuje to, že není jasno, zda se bude postupovat podle niceského nebo lisabonského mechanismu. Pokud jde o výběr portfolia, které bude nabídnuto České republice, mám signály od špiček Evropské lidové strany, že tato skutečnost se promítne ve významu portfolia."

Jak ve sněmovně řekl ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, kabinet rozhodne, ale nebude jednat ukvapeně:

"Vláda nemá v zadní kapse nějakého svého kandidáta, vláda chce najít shodu s politickými stranami. Pokud z nějakých důvodů takovou shodu nenalezneme, pak vláda rozhodne samostatně, ale ne ve vakuu."

Vláda má o zástupci země v Evropské komisi rozhodnout do konce října, kdy končí mandát současné komisi.