NERV končí, zůstala sada doporučení politikům
Právě rok po pádu americké banky Lehman Brothers, považovaném za začátek světové finanční krize, ukončila svou osmiměsíční činnost Národní ekonomická rada vlády. A jaký je výsledek jejího působení?
Podle jednoho z členů NERV Miroslava Zámečníka to ale na konci působení rady nic nemění: "Ta reálná náplň, co se dá očekávat od skupiny dobrovolníků, kteří to dělají v podstatě ve svém volném čase, není to honorovaná práce, je to takový čestný úkol, tak je to jistě chvíli povznášející, je to v každém případě pocta, ale to se nedá dělat donekonečna."
Podle Vladimíra Dlouhého se závěrečná zpráva - s výjimkou krátké úvodní části věnované krátkodobému vývoji - soustředí hlavně na aspekty středně- a dlouhodobého růstu, "jako je právě otázka fiskální udržitelnosti v kombinaci s nepříliš příznivými demografickými trendy. Čili - řečeno lidově – jestli nás ta mladá generace toho mého syna, nebo já už mám i vnuka, tak toho mého vnuka, jestli nás do budoucna uživí, ty naše penze a další věci. Otázky vzdělání, otázky vědy, výzkumu, ale i třeba otázky pružnosti trhu práce, protože my začínáme trpět podobnými věcmi, jako západní Evropa."
Podle Zámečníka se zpráva snažila o vyváženost a ohled na to, že příští vlády mohou být různých barev: "Podle mě, kdyby existovalo objektivní hodnocení, tak zjistí, že to je hodně středový projekt."Přesto však – v kolik opatření lze doufat, že budou realizovány - a kdy?
"To já doufám, že budou, dřív nebo později. Třeba pokud jde o opatření na trhu práce, prostě pochopíme, možná budeme muset projít epizodou nějaké vysoké nezaměstnanosti, ale po ní pochopíme, že ten koncept 'flexicurity', který je tam doporučován, to znamená propojení flexibility a zachování sociálních jistot pro zaměstnance, kteří přijdou o práci (z angl. security = bezpečí, jistota, ochrana - pozn. red.). Jinými slovy, nějakou dobu poté, co přijdou o zaměstnání, mají poměrně vysoké podpory, na tom je to založeno, a intenzivní rekvalifikační kurzy, což je vlastně sociálnědemokratický vynález z Dánska. A uchytává se to samozřejmě i v těch jiných nordických zemích, v různých podobách, ale v zásadě ty skandinávské země všechny vědí a mají ohromnou tradici toho sociálního státu, vědí, že zároveň se pohybují v globální ekonomice a že ta flexibilita musí být. My jako bychom se zhlédli zatím v tom velmi konzervativním zákonodárství románském, které chrání konkrétní pracovní místo, nikoliv sociální statut toho člověka. Jinými slovy, co nejrychleji mu pomoct, aby si našel jiné zaměstnání, které je ovšem třeba ve firmě která má před sebou lepší perspektivu,"říká Zámečník.
Devítičlenná rada ekonomů se velmi inspirovala v ekonomickém a politickém systému Finska. Česká republika by se tak podle receptu NERV měla vydat cestou úspor, omezení korupce a zaměření na inovativní obory s vysokou přidanou hodnotou.
Další z členů rady Tomáš Sedláček věří, že se politici nechají inspirovat a opírá svou naději o to, že otázka veřejných financí ve společnosti silně rezonuje:"Já věřím, že naše politické strany se toho zhostí. Myslím si, že téma vyrovnaných financí se stalo relativně silným předvolebním tématem a myslím, že v tomto smyslu aspoň trošičku jdeme správným směrem."
Pokud jde o sociální systém, je podle Vladimíra Dlouhého důležité správně nastavit jeho parametry: "Musíme změnit ten systém v tom smyslu, že je tady obrovské množství lidí, kteří na to sociálním systému parazitují. Je to něco, čeho se politici bojí, nechtějí do toho kousnout, jako do kyselého jablíčka. Souvisí to s mnoha věcmi, včetně romské populace, a to je ještě kyselejší jablíčko."
Kromě konkrétních kroků v reformách důchodů, zdravotního pojištění a sociálního systému doporučuje závěrečná zpráva Národní ekonomické rady vlády také právní instituty v boji proti korupci a předraženým veřejným zakázkám.
A Miroslav Zámečník přes citlivost i bolestnost otevřených témat doporučuje politikům řešit je raději ve vlastní režii dřív, než je k tomu pak donutí vnější okolnosti: "A je dobré se podívat na Maďarsko, jak to vypadá, když vás k tomu donutí finanční trhy tím, že už od vás nechtějí kupovat ty vládní cenné papíry. Pak se s vámi nikdo nemazlí."