Ministerstvo zdravotnictví má nový návrh protikrizových opatření
Vláda v pondělí neprojednala návrh zákona týkajícího se protikrizových opatření. Zdravotnictví by přitom letos mohlo chybět až 13 miliard korun. Návrh vlády ale nezískal politickou podporu. V úterý tedy ministryně zdravotnictví představila náhradní plán řešení dopadů ekonomické krize.
S novou výší plateb státu za pojištěnce nesouhlasila ČSSD. Výhrady k některým bodům plánu měly i zdravotní pojišťovny.
V úterý tedy představila ministryně Jurásková kompromisní návrh protikrizových opatření, která chce ministerstvo prosadit za pomoci Senátu, bude také apelovat na členy horní komory, aby zachovali poplatky v nynější podobě. Úřad chce na jeden rok snížit ceny a úhrady léků. Vakcínu proti pneumokokům by měly nově hradit pojišťovny. S nimi se ministerstvo také dohodlo na převedení více peněz do tzv. základního fondu, z něhož se hradí péče.
Vláda se v pondělí zabývala také ochranou obyvatel proti nové formě chřipky, reagovala tak na zvýšení stupně rizika pandemie. Česko by mělo nakoupit navíc půl milionu dávek léků proti této nemoci a nasmlouvat i větší počet vakcín. Lék proti chřipce by měl být zajištěn pro čtvrtinu populace, pro další čtvrtinu by měl mít stát připravenu vakcínu.
"My navrhujeme změnit rozhodnutí o pandemickém plánu pro Českou republiku a navýšit zásoby antivirotik o dalších pět procent tzn. na celých 25 procent a zajistit blokační kapacitu pro výrobu očkovací látky proti pandemickému viru chřipky na 25 procent populace."
Uvedla ministryně Jurásková a dodala kolik by měly léky a vakcíny navíc stát. "Pro rok 2009 by to mělo představovat 138 milionů, pro rok 2010 236 milionů. Musím upozornit na to, že se jedná o cenu pěti set tisíc dávek Relenzy a o těch pět milionů dávek očkovací látky, respektive pouze té blokační kapacity. My teď platíme jen blokaci, rezervaci výrobní kapacity pro Českou republiku."
Kvůli podezření na novou formu chřipky bylo v Česku vyšetřeno 245 lidí, jen u čtyř z nich se zatím nákaza potvrdila.