Pacienta léčí lékař, ne lékárník
Ministerstvo zdravotnictví chystá radikální změnu ve způsobu předepisování léků. Pacienti by nedostávali recept s konkrétními léky, ale lékař by na receptu uvedl pouze název účinné látky, kterou má lék obsahovat. Už nyní je ale zřejmé, že návrh se setká se silným odporem. Pokračuje Zdeněk Vališ.
Generické léky samozřejmě nejsou stoprocentně identické s originálem. Když se zavádí nový generický lék, jeho účinnost může být o něco nižší nebo naopak vyšší. Je zde tedy určitý rozptyl. To potvrzuje i Cyril Mucha.
„Dá se říci, že je to stejný lék. Nicméně ta účinnost, koncentrace apod. jsou v poměrně velkém rozptylu. Když si představíte, že průměrný český starší pacient bere pět léků a u každého máme rozptyl účinnosti, tak vynásobením zjistíme, že vůbec nevíme, čím toho pacienta přesně léčíme. Pokud neznáme ten konkrétní lék, který mu dáváme a který jsme mu dali, protože ho známe a protože známe tu jeho dobrou účinnost.“
Viceprezident lékárnické komory Michal Hojný sice souhlasí s tím, že u generik existuje jistý rozptyl. Obavy lékařů ale nesdílí. Generika jsou podle něj bez problémů vzájemně zaměnitelná. Hojný ale také připomíná, že pokud je cílem ministerstva zdravotnictví šetřit, tak se to dá dělat i na základě principu, který je v Česku zaveden už od loňského roku. A to je tzv. generická substituce.
„Lékař předepíše konkrétní léčivý přípravek a lékárník má potom povinnost pacientovi nabídnout přípravek, který má nižší doplatek. Pokud pacient souhlasí, tak si ten přípravek z lékárny odnese. A to si myslím, že je naprosto vyvážený a fungující stav a já osobně bych na něm v tuto chvíli nic neměnil.“
Rozpaky vyvolává v odborné veřejnosti i další cíl ministerstva zdravotnictví, totiž omezit korupci u lékařů. Reprezentanti farmaceutických firem si dnes lékaře různým způsobem předcházejí, aby předepisovali pacientům jejich léky. Jenže odborníci upozorňují, že pokud by prošel návrh ministerstva, korupci by to nevymýtilo. Přesunula by se pouze od lékařů k lékárníkům.