Inflace klesá, mzdy však příliš nerostou
Tři druhy ekonomických dat za různá časová období zveřejnily dvě instituce v pondělí. Dělat z nich dalekosáhlé závěry je sice předčasné, na dvou konstatováních se ale analytici shodují: recese už zasáhla českou ekonomiku, panika však není namístě.
Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,2 procenta. Jde o nejnižší růst cen od března 2007, informoval Český statistický úřad. Inflace tedy klesá, i když už ne tak dramaticky jako v předešlých měsících, řekl České tiskové kanceláři analytik Komerční banky Jan Vejmělek. A vysvětlil, že se na tomto trendu podepisuje slabá domácí spotřebitelská poptávka. Cenové vyhlídky potvrzuje i analytik ČSOB Petr Dufek: "Brzy se dočkáme inflace, která začíná jedničkou. Nelze vyloučit, že bude inflace ještě nižší. Je evidentní, že česká ekonomika v letošním roce rozhodně s inflací mít problém nebude." Podle analytiků ale ekonomiku na druhé straně neohrožuje ani deflace, které zase brání slabší koruna.
Už méně optimistickým faktem je, že jen v únoru přišlo o práci několik desítek tisíc lidí, zatímco nabídka volných míst se proti loňskému jaru smrskla na třetinu. "Míra nezaměstnanosti stoupla v únoru na 7,4 procenta. Náš odhad byl kolem sedmi procent, to je poměrně rychlé navýšení,"říká hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík k údajům ministerstva práce. Vzhledem k pravidelným sezónním výkyvům jde o vůbec nejvyšší únorový nárůst míry nezaměstnanosti v historii, což většina analytiků považuje za dopad recese. Firmy jsou kvůli ztrátě zakázek nuceny snižovat stavy, k čemu však ale Mertlík připojuje ještě jeden postřeh: "Svědčí to o tom, že ta ekonomika je poměrně pružná na straně trhu práce, kde jde o propouštění v této situaci a že reakce na ty změny v zahraničí je mnohem rychlejší, než jsme se kdokoli domníval."
A jak bude tento trend pokračovat? "Je reálné očekávat, že na konci roku bude míry nezaměstnanosti začínat osmičkou,"říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek: "Já si myslím, že největší propouštění nadále čeká řadu odvětví zpracovatelského průmyslu, zejména těch oborů, které souvisejí s výrobou investičního zboží, jako výroba kovů, výroba strojů, možná i výroba dopravních prostředků."Komplikovanější je pohled na růst průměrné mzdy, která ke konci loňského roku dosahovala úrovně 23.542 koruny. Proti předchozímu roku byla vyšší o 8,5 procenta, což je nejvyšší meziroční růst od roku 2001, vzhledem k loňské inflaci si ale lidé reálně polepšili v průměru jen o 2,1 procenta, a to je nejméně za posledních deset let.
Pavel Mertlík vysvětluje: "Ve veřejném sektoru byl naplánován na rok 2008 velmi nízký nárůst mezd a to se také podepsalo na tom celkovém čísle. Naopak v letošním roce se domníváme, že to bude fungovat přesně obráceně. Státní rozpočet do značné míry vykompenzoval zaměstnancům to reálné snížení mezd, ke kterému došlo v loňském roce. Proto právě veřejný sektor zafunguje jako určitý stabilizátor ekonomiky, proticyklicky. Jinak co se týče soukromého sektoru, tak počítáme s tím, že třeba v průmyslu bude nominální nárůst nulový, čili reálný záporný."