Už i odpady se v Česku politizují, stěžuje si Bursík
Ministr životního prostředí Martin Bursík představil koncem minulého týdne návrh nového zákona o odpadech. Ten by zdražil svoz směsných odpadů. Zákonem by se také zakázalo obchodníkům rozdávat kupujícím igelitové tašky zdarma. Dá se očekávat, že návrh narazí u politiků, obcí i podnikatelů. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.
„Cílem je do roku 2020 zdvojnásobit recyklaci druhotných surovin v České republice z 21 procent na více než 40. Snížit podíl odpadu na skládkách“
Říká ministr Bursík. Možná to není až tak fantasmagorická představa. Češi patří už dnes k nejpilnějším evropským recyklovačům. A dělají to dobrovolně. Celý systém ale v posledních měsících drtí závratný pád cen vytříděných komodit. Ještě před půl rokem dostala třeba svozová firma za tunu papíru 1600 korun. Teď se musí spokojit s padesátikorunou a někde se už dokonce musí za odběr vytříděného papíru i platit. Stejně dramaticky spadla cena železa nebo hliníku. A zájem není ani o plasty, které se ještě nedávno odvážely ve velkém na lodích do Číny. Zkrátka, hospodářská krize prudce snížila poptávku po druhotných surovinách. Zdražování svozu odpadů nepovažuje hodně lidí za této situace za rozumné. Také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach si myslí, že se tím ekologické problémy nevyřeší.„Nakonec dnes už je vidět, že lidé raději hází papír do běžných popelnic místo toho, aby ho odevzdávali do sběren. Mají s tím problémy i obce. Řešit to tím, že zatížíme občana další daní, to není řešení. Naopak by to mohlo vést ke zhoršení životního prostředí, protože lidé potom budou odpadky vyhazovat někam jinam a nakonec tu bude výrazně chybět motivace. Ta by měla být pozitivní.“
Právě u ČSSD chce ministr Bursík hledat podporu nového zákona. Myslí si, že je důležitá i pro její voliče.
„Myslím, že voliči sociální demokracie i předseda Paroubek stojí o to, aby existoval v České republice systém podobně jako v nejvyspělejších zemích, který nabídne recyklaci biologicky rozložitelného odpadu, kovů, atd.“Šéf ČSSD Jiří Paroubek ale Bursíkovi vzkázal, že s ním bude jednat, jen pokud Strana zelených vystoupí z vládní koalice. To Bursíka rozladilo.
„Pan předseda to strašně politizuje. My jsme se dostali do situace, kdy i ekologické zákony, které mají svůj věcný obsah, jsou vlastně odmítány tou paušální argumentací opozice, která odmítá cokoliv, co vláda předkládá.“
Nejde ale jen o opozici. Ministr životního prostředí těžko může počítat s hlasy poslanců vládní ODS. Navíc když Martin Bursík navrhuje zákonem také zakázat obchodníkům, aby lidem dávali při nákupech zdarma igelitové tašky. Těch se ročně rozdá kolem tří milionů a pak se často povalují někde v přírodě, která si s nimi neumí poradit. Ministrův návrh ale odmítají také podnikatelé. Je podle nich na jejich rozhodnutí, zda zákazníkovi nabídnou tašku zdarma.