Petici za zachování Ondráše podepsalo na dvacet tisíc lidí
Už kolem dvaceti tisíc podpisů je pod peticí za záchranu Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Folklorní soubor, který existuje už víc než půl století, má být zrušen kvůli úsporám v armádě. Původně měl skončit už v prosinci loňského roku, pak ale ministryně obrany Vlasta Parkanová rozhodla o půlročním odkladu. O zachování Ondráše má zájem i Jihomoravský kraj, budoucnost souboru je ale stále nejistá.
Ondráš má za sebou dlouhou historii. Vznikl v roce 1954 jako původně amatérský Vojenský soubor písní a tanců Jánošík. Brzy se ale začal profesionalizovat a až do rozdělení federace patřil ke špičce čs. folklorních souborů. Původní název Jánošík zůstal od r. 1993 slovenské části souboru a český soubor se přejmenoval Vojenský umělecký soubor Ondráš:
"VUS Ondráš od r. 1993 do roku 2008 uskutečnil 3275 vystoupení a koncertů.V uvedeném období soubor Ondráš reprezentoval Armádu ČR v zahraničí 440krát. Souboru Ondráš za jeho profesionální výkony tleskalo 1 milion a 345 tisíc nadšených diváků,"
shrnul stručnou statistiku činnosti Ondráše zástupce petičního výboru Vlastimil Fabišík. Za dobu své existence soubor navíc natočil osmnáct cédéček. Tleskali mu generálové NATO, ministři zemí Evropské unie, ale také naši vojáci v zahraničních misích nebo čeští krajané žijící ve světě. V červnu loňského roku však ministryně obrany Vlasta Parkanová rozhodla, že soubor k 31. 12. 2008 zruší. Důvody na veřejném slyšení v Senátu, které proběhlo tento týden, zopakoval její náměstek Radek Šmerda. Podle něj jde o nutné úspory v Armádě ČR:
"Debata není o tom, že nechceme spolupracovat s Ondrášem, že ho chceme zrušit. To rozhodnutí pramení z toho, že my už čistě z hlediska symbolu nemůžeme tyto věci nadále zachovávat, když propouštíme 1400 občanských zaměstnanců z jiných funkcí. Pokud my hledáme dá se říct každého vojáka pro to, abychom ho mohli vyslat do misí, tak prostě těm lidem neumíme odpovídat, proč jde třicet milionů korun do činnosti, která je sice bohulibá, je správná, je profesionální, ale prostě nepatří k ministerstvu obrany."
Zpráva o chystaném zrušení Ondráše vyvolala mezi příznivci folkloru a lidového umění doslova poprask. Po zrušeném Státním souboru písní a tanců jde totiž o poslední profesionální folklorní těleso v České republice. Na jeho podporu vznikla petice:
"V průběhu čtyř měsíců se nám podařilo shromáždit na dvacet tisíc podpisů,"
připomněl na slyšení v Senátu předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica. Podle slov náměstka ministryně obrany Radka Šmerdy se ale na zrušení Ondráše k 30. červnu letošního roku nic nemění. O jeho zachování projevil ještě před krajskými volbami zájem Jihomoravský kraj, současný hejtman Michal Hašek se k této otázce ještě ale nevyjádřil. Náměstek Šmerda navrhuje, aby se Ondráš transformoval do občanského sdružení a stejně jako jiné folklorní soubory žádal pro svou činnost o dotace a granty.