Vypořádat se s dopady světové krize má pomoci Národní ekonomická rada
Vypořádat se s dopady světové finanční krize má Česku pomoci Národní ekonomická rada. Skupinu 10-ti ekonomických expertů představil premiér Mirek Topolánek.
"Myslím si, že je potřeba, aby začaly finanční trhy fungovat, aby začaly banky půjčovat firmám. Jeden z velkých problémů, které dneska jsou, je zmrazené financování. Banky radši ukládají svoje prostředky u centrálních bank, než aby je půjčovaly průmyslu, což samozřejmě tu krizi prodlužuje. Pak je potřeba překonat určitou krizi nedůvěry spotřebitelů, kteří samozřejmě uvidí, že je nebezpečí zvyšování nezaměstnanosti a to si myslím bude nějakou dobu trvat. Proto se všichni odborníci shodují na tom, že recese bude trvat rok až dva a všechna opatření mohou propad snížit."
Cílem Národní ekonomické rady je připravit opatření proti dopadům světové krize na Česko a podle premiéra bude fungovat tak dlouho, jak bude potřeba. Každý člen rady napíše svůj pohled na situaci. První setkání se pak uskuteční s ekonomickými ministry vlády. Jak uvedl premiér Mirek Topolánek, účast v radě odmítla opoziční ČSSD.
"Pokud ČSSD bude mít pocit, že chce doplnit tuto radu, nechť jí doplní. Já se tomu nebráním. Ale ty odpovědi, alespoň mediálně, jsou velmi negativní. Musím říct, že tomu i z pohledu ekonomického experta ČSSD bývalého ministra Sobotky vůbec nerozumím."Ministr financí Miroslav Kalousek se rozpočtovým dopadům jednotlivých opatření nebrání. Peníze však musí být vynaloženy účelově a dočasně. Musí podpořit hospodářský růst, zaměstnanost a stimulovat soukromé investice. Řada českých firem v době sílící krize volá po zavedení eura. I to vidí jako jedno z opatření další člen rady ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.
"Růst, který jsme zažili v posledních sedmi letech, byl postaven na dvou faktorech - export a příliv přímých zahraničních investic. V obou těchto těchto věcech by euro významným způsobem přispělo. Nicméně do eura v současné době není realistické vstoupit dříve než v roce 2013. Nemůže to mít jako recept na současnou krizi. Většina zemí, která v euru není, interpretovala současnou krizi jako důvod své přípravy zrychlit. My jsme jediná země, která to v současné době interpretuje tak, že bychom měli zpomalovat načasování eura."
Krize si v Česku vybírá svoji daň. K propouštění přistoupila řada podniků, automobilky omezují výrobu. Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla na šest procent z listopadových 5,3 procenta. Je to nejprudší měsíční nárůst za deset let. Dopady krize jsou znát i zahraničním obchodu. Listopadový schodek ve výši 0,5 miliardy korun znamená největší propad od roku 1994 a potvrzuje silné zhoršování stavu ekonomiky.