V Praze byl zahájen Mezinárodní rok astronomie 2009
Ve stejný den, kdy Prahu navštívila celá Evropská komise, tu proběhla i další významná událost. Na Staroměstském náměstí byl slavnostně zahájen Mezinárodní rok astronomie. Praha byla vybrána nejen proto, že Česká republika v tomto půlroce předsedá Evropské unii, ale i na počest proslulým astronomům, kteří tu působili. Podrobněji Milena Štráfeldová
Došlo k tomu v roce 1609, tedy právě před čtyřmi sty lety. Jiří Grygar však připomíná, že ve stejném roce došlo k průlomu v astronomii i v českých zemích:
"On by mohl být vyhlášen také jako základ teoretické astronomie, neboť nezávisle na Galileovi v Praze publikuje Kepler spis Astronomia Nova, v níž formuluje první dva zákony, kterým dnes říkáme Keplerovy zákony. A to byl také rok 1609."
Ani Staroměstské náměstí, kde tuto středu úderem 15.00 hodiny byl Mezinárodní rok astronomie vyhlášen, nebylo vybráno náhodou.
"Když si vezmeme Pražský orloj, tam byly dvě důležité věci. Jednak tady v Praze byli astronomové, kteří dokázali propočítat, jak má orloj vypadat. Fakticky je to totiž jakýsi mechanický počítač, který byl tehdy vrcholem techniky. A za druhé tu museli být také mechanici, kteří byli schopni tu teoretickou představu realizovat. a ten orloj funguje šest set let!" Mezinárodní rok astronomie v Praze zahájil evropský komisař pro vědu a výzkum Janez Potocnik spolu s pražským primátorem Pavlem Bémem. V "astronomickém" stanu před Týnským chrámem si návštěvníci mohli po celý den prohlížet fotografie těles sluneční soustavy i hvězdného vesmíru pořízené Evropskou jižní observatoří. Byly tu vystaveny i různé druhy hvězdářských dalekohledů. Další výstava fotografií vesmíru byla navečer zahájena na piazzetě u Národního divadla."Na piazzetě bude 48 velkoplošných stojanů, kde budou umístěny fotografie kosmických objektů, od planet přes hvězdy, mlhoviny, galaxie až po kosmickou síť a snímky hlubokého vesmíru, které pořídil Hubbleův kosmických teleskop. Takže návštěvník si bude moci projít vesmír od Slunce, Měsíce a planety Merkur až po objekty velmi vzdálené.,"
připomíná Jan Palouš z Astronomického ústavu AV ČR. Čeští astronomové v rámci Mezinárodního roku astronomie připravují i řadu dalších akcí. V květnu bude v Praze otevřeno nové Keplerovo muzeum a proběhne tu mezinárodní vědecká konference Keplerův odkaz v kosmickém věku. Další konference pak připomene 50. výročí pádu tzv. příbramského meteoritu, prvního meteoritu na světě, kde byl pozorován jeho dopad na zemi a z něj pak vypočtena jeho dráha ve Sluneční soustavě.