Brno – centrum špičkového výzkumu v medicíně
Tento týden se v Brně začalo stavět Mezinárodní centrum klinického výzkumu –ICRC. To má v úzké spolupráci se světově proslulou americkou Mayo Clinic vzniknout do dvou let v areálu brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.
Unikátní mezinárodní centrum v Brně nemá podle odborníků obdobu v celé Evropě. Výzkum se zaměří na hledání nových metod léčby chorob srdce a mozku, na neurologii, onkologii a nové metody v biotechnologii. Takříkajíc hlavou projektu je výkonný ředitel ICRC, kardiolog Tomáš Kára. Myšlenka na spolupráci ho napadla právě na slavné Mayo Clinic, kam nastoupil v roce 2001. Podařilo se mu pro ni získat americkou i českou stranu. Stavbu centra zaplatí z větší části Česko. Nejmodernější léčebné metody poskytne Mayo Clinic. Ta se bude rovněž podílet na financování výzkumu. Jinak bude využíván model multizdrojového financování, jaký je běžný v USA i v západní Evropě. Nepůjde přitom jen o americké grantové agentury zaměřené na podporu špičkového lékařského výzkumu.
„Snažíme se samozřejmě získat financování i z jiných zdrojů, takže v současné době máme odeslány aplikace i k některým evropským programům a budeme se také ucházet o některé grantové projekty v rámci České republiky.“
Centrum se teprve tento týden začalo budovat. Jinak se už ale podle Tomáše Káry některé projekty rozběhnou dříve.
„Letos na podzim má být dokončeno kardiovaskulárního animálního výzkumného centra, které budujme v prostorách Vysoké školy veterinární. Následně bychom měli otevřít několik výzkumných již klinických laboratoří v areálu Fakultní nemocnice U svaté Anny.“
V Brně by měly působit nejen odborníci přímo z Mayo Clinic, ale i další lékařské špičky z celého světa.
„Očekáváme, že po otevření ICRC by mělo v Brně působit asi 60 zahraničních odborníků, kteří budou součástí mezinárodních vědeckých týmů.“
Do výzkumu se samozřejmě zapojí také význační čeští odborníci. Projekt ICRC ale bude přitažlivý i pro nadané studenty lékařských fakult.
„Naši mladí odborníci mají možnost pracovat na Mayo Clinic pod vedením nejzkušenějších mentorů po dobu jednoho až tří let. Tento program je plně financován Mayo Clinic. Dále máme program krátkodobých studijních pobytů zejména pro postgraduální studenty lékařské fakulty, ale i dalších oborů, jako je například biomedicína. Jenom v posledním roce se nám podařilo na Mayo Clinic umístit patnáct našich odborníků. A tím se může prezentovat málokterá země Evropské unie.“
Mezinárodní centrum klinického výzkumu bude ovšem přínosem i pro pacienty. Propojí se zde špičkový výzkum s jejich léčbou. Nové metody léčby či nové technologie se okamžitě dostanou do praxe k pacientům. V tom je obrovská výhoda ICRC. Dnes se podle Tomáše Káry mnohdy čeká na nové metody pět až deset let. Proto je centrum úmyslně budováno v prostorách Fakultní nemocnice u svaté Anny.
„Veškeré léčebné programy, které bude nové centrum poskytovat, budou hrazeny z veřejného pojištění a budou plně dostupné všem občanům České republiky.“
Projekt ICRC vytváří podle Tomáše Káry už dnes renomé pro Českou republiku. Bude po svém otevření prvním mezinárodním centrem zaměřeným na lékařský výzkum.
„Mezinárodní výzkum je cesta, kterou se bude ubírat lékařský výzkum v 21. století. Tím, že Česká republika stojí u zrodu tohoto generačně nového centra se dá předpokládat, že se bude podílet na určování směru, kterým se budou lékařský výzkum i klinická medicína ubírat v budoucnosti.“