Kalendárium

0:00
/
0:00

V kalendáriu tentokrát připomeneme jedno trochu nepovedené vyhlášení konce 1. světové války nebo položení základního kamene nové části katedrály svatého Víta.

Východočeské město Dobruška se může pochlubit nejen dlouhou historií nebo slavným rodákem Františkem Vladislavem Hekem - známým z Jiráskova románu jako F.L. Věk. O jednom kuriózním omylu, kterým se obyvatelé Dobrušky zapsali do dějin, vypráví Jiří Mach z místního muzea.

"Zatímco jinde byla vyhlášena republika nebo konec války nebo pád rakousko-uherské monarchie 28. nebo někde už 14. října, v Dobrušce se tak stalo už října pátého. Vyplynulo to ze zvláštní souhry okolností. Dobrušský pošmistr Malý byl členem tajné protirakouské organizace Maffie. A právě 5. října mu na poštu přišel telegram o tom, že Rakousko-Uhersko přijalo 14 Wilsonových mírových podmínek. Pošmistr Malý ovšem nebyl v tu chvíli na poště přítomen a telefonistka, slečna Šaršounová, si telegram přečetla a samozřejmě jeho obsah rozšířila po celém městě. Zpráva letěla rychlostí blesku a pochopitelně došlo i k nějakému informačnímu šumu a lidé si ji vyložili jako konec války a pád Rakousko-Uherska. Vyšli do ulic, za chvíli se našla i kapela, pochodovali městem, shazovali rakouské orlíčky a bylo náramně veselo. Druhý den se probudili a zjistili, že monarchie trvá dál, a proto se skutečné oslavy samostatného Československa se v Dobrušce odehrály až 29. října toho roku."

Předčasné dobrušské oslavy nebyly úřady potrestány, zato se dostaly i do literatury.

"Velmi humornou formou zpracoval tuto příhodu Karel Poláček ve své novele Hráči, kde říká:´Občané netušili, že tento revoluční akt provedli sami a takovám způsobem ocitli se ve válečném stavu s říší rakousko-uherskou. Druhého dne se probudili a monarchie trvala dál,´tolik Karel Poláček. Protože monarchie nevěděla, co se v Dobrušce stalo, tak nikdo nic nevyšetřoval a nikdo nikoho netrestal."


V padesátých letech 19. století se pražský arcibiskup Bedřich Josef ze Schwarzenberga zasadil o zahájení činnosti Jednoty pro dostavění chrámu svatého Víta. O několik let později byla jeho snaha korunována úspěchem a arcibiskup v říjnu roku 1873 mohl položit základní kámen k nové části katedrály. Její výstavba byla dokončena až roku 1929, katedrála byla symbolicky slavnostně otevřena 28. září, v den výročí zavraždění svatého Václava.


Mnichovská dohoda
Na konci září roku 1938 podepsali představitelé Německa a Itálie, Anglie, Francie, která defacto znamenala konec meziválečného československého státu. Dohoda dostala jméno podle místa setkání - mnichovská a stala se symbolem zrady a beznaděje. Stát ztratil značnou část svého území ve prospěch Německa a později také Polska a Maďarska, prezident Beneš abdikoval a tvz. Druhá republika, která se vytvořila ze zbytku té První, před sebou měla jen několik měsíců života.


A nakonec ještě jedno výročí z oblasti hudby. Před 75 lety se narodil uznávaný swingový zpěvák Karel Hála.