Žáci a studenti natočili dokumenty o bojovnících proti komunistickému režimu

bojovnici_proti_totalite3.jpg

Za devatenáct let po pádu komunistického režimu už vyšly desítky knih, které popisují osudy politických vězňů a dalších obětí totality. Vznikly o nich celé cykly filmových, televizních i rozhlasových dokumentů, historici sbírají jejich výpovědi - a přesto je stále co objevovat. Dokázala to soutěž audio- a videodokumentů, které natočili žáci a studenti středních škol v projektu Bojovníci proti totalitě. Účastníci projektu se sešli minulý týden v Památníku Vojna na Příbramsku. Při vyhlašování vítězných snímků byla i Milena Štráfeldová:

Památník Vojna v Lešeticích nebyl pro setkání žáků a studentů, kteří se podíleli na projektu Bojovníci proti totalitě, vybrán náhodou. Jak připomíná ředitel Hornického muzea v Příbrami Josef Velfl, právě zde totiž byly v 50. letech uvězněny tisíce politických vězňů:

"Maximální kapacita byla okolo tisíce šesti set vězňů a to vězeňské zařízení zde fungovalo deset let. Podle toho si můžete udělat obrázek o tom, kolik politických vězňů asi tímto zařízením prošlo. Samozřejmě mezi vězni byli i lidé, kteří zahynuli."

Projekt Bojovníci proti totalitě, který zaznamenává osudy politických vězňů, pétépáků i dalších obětí komunistického režimu, byl zahájen už loni. Vyhlásily jej společně ministerstvo obrany, Konfederace politických vězňů, Svaz pomocných technických praporů, ale i Česká televize nebo Český rozhlas.

"Napadlo nás rozdat vám, mladým lidem, kamery a mikrofony, abyste si tak trochu zahráli na novináře dokumentaristy a zachytili to, co v čase tak prchá. Pomocí tohoto projektu jsou v některých dokumentech zachyceny osudy stárnoucích a starých lidí, kteří tady za pár let zcela jistě nebudou. Zůstane tady ale ten dokument, na kterém jste se někteří z vás podíleli, a musím říct, že velmi profesionálně,"

řekla na slavnostním vyhlášení výsledků ministryně obrany Vlasta Parkanová. Do soutěže se přihlásilo celkem jednadvacet základních a středních škol z celé České republiky. Žáci a studenti natáčeli příběhy lidí ze svého bezprostředního okolí. Takový byl například i vítězný videodokument o básníku, spisovateli a tajně vysvěceném katolickém knězi Msgre Josefu Veselém z Opavy. Hovoří o něm jeden z autorů, žák opavské Základní školy Boženy Němcové Ondřej Šumbera:

"Pan Veselý vlastně bydlí kousek od naší školy v Opavě, takže jsme ho trochu znali. A nějak jsme si to s ním dohodli a vyprávěl nám o tom, že si vybral cestu církve. Přes problémy, že se v té době nemohl stát monsignorem, a povedlo se mu to až v táboře pomocí nějakého utajeného vysvěcení."

O bývalé studentce svého gymnázia točili dokument i v Gymnáziu Františka Procházky v Sušici.

"My jsme připravili audio i video. Audio na téma PTP a jako video máme natočený příběh paní Jarmily Šmídové. Byla to bývalá studentka sušického gymnázia. Dostala osm měsíců za to, že se znala s někým, kdo emigroval. A prozradil je balíček punčoch, který někde zachytili estébáci,"

upřesnila profesorka Libuše Potužáková. Tento snímek získal v hlasování na internetu i Cenu veřejnosti. A zde je ukázka:

V kategorii audiosnímků zvítězil Příběh o Jiřím Gutovi Jarkovském z Pomocných technických praporů, který připravili žáci Základní školy Jarkovského v Praze. Vyhlášení vítězných snímků se zúčastnily stovky studentů i učitelů, ale také političtí vězni, pétépáci a legionáři. Byl mezi nimi i vězeň ze sousedního lágru Bytíz a bývalý hokejový internacionál Augustin Bubník. O příběhu hokejových reprezentantů, kteří byli v 50. letech odsouzeni k dlouholetým trestům, dnes vypráví ve školách:

"Takový případ se nestal v celém světě, aby vlastní národ zavřel svoje největší sportovce, hokejisty, reprezentanty, aby je najednou dal do kriminálu a zlikvidoval celé národní mužstvo."

Přesto podle něj dnešní děti mnoho o represáliích 50. let neznají:

"Moje zkušenost je ta, že ty děti ani o ničem nevědí, že o tom ani nechtějí vědět."

To ale vyvrací další politický vězeň, "chodec" Josef Čeček z Hranic na Moravě, o kterém vznikl také jeden ze soutěžních dokumentů

"Já jsem byl překvapený, že ti žáci jsou o tom informovaní z rodin, ale o 50. letech měli dost povědomí."

Kvalita soutěžních snímků, z nichž některé se už promítaly na filmových festivalech, vedla ministryni Parkanovou k vyhlášení dalšího ročníku soutěže:

"Chceme jít do toho znovu a chceme uspořádat další ročník takové soutěže, protože se nesmírně povedla."

Všechny soutěžní snímky mohou zájemci vidět i slyšet na internetové adrese www.bojovniciprotitotalite.cz.