Odboráři chystají „měsíc nepokojů“

"Měsíc nepokojů" nebo také "měsíc občanské neposlušnosti" chtějí uspořádat odboráři na protest proti vládním reformám. Předmětem jejich kritiky je například vysoká inflace, důchodová reforma nebo převod univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti.

Milan Štěch
Jak by měly protesty vypadat, popsal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. "Bude to probíhat tak, že při každém zasedání vlády, předpokládáme od 14. května, se bude konat shromáždění občanů před úřadem vlády. Bude vždy tématicky zaměřeno. Ta témata budou především důchody, zdravotnictví, školství, platy, inflace a všechno to, co se teď přesouvá na bedra občanů."

Do sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů, který by měl rozhodovat o případné stávce, chtějí předáci uspořádat v odborových svazech kampaň o důvodech, kvůli nimž by lidé měli podle nich práci přerušit. Postoj odborářů zjišťují v anketě. Ke generální stávce se v ní z asi tisícovky dotázaných přiklonilo 80 procent z nich, k celostátní demonstraci 85 procent.

Petr Nečas
Protivládní akce odůvodňují odboráři i tím, že s nimi vláda není o reformách ochotná jednat a chová se arogantně. To ale popírá ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

"Není to pravda, všechny tyto věci byly projednávány na tripartitě a jsou to účelová tvrzení, která mají zdůvodnit jednoznačnou politizaci odborářských předáků na straně sociální demokracie. V minulém roce proběhlo pět jednání tripartity, z toho na dvou se probírala důchodová reforma."

K akcím Českomoravské konfederace odborových svazů se připojily i velké profesní odborové svazy, například horníků nebo zdravotníků. Na protesty se připravují i školské odbory.

S důchodovou reformou jsou obzvláště nespokojeny hornické odbory, kterým se nezamlouvá, že by horníci měli chodit do důchodu až v 65 letech. Podporu našli u sociálních demokratů. V pátek jejich předseda Jiří Paroubek sfárá do dolu Paskov.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Tak já myslím, že tato tvrzení jsou trošku odvážná. Uvidíme, jak se Jiří Paroubek se svou poněkud korpulentnější postavou bude v té štole vyjímat," reagoval na Paroubkův plán ministr Nečas.

A jak odborářské protesty vidí politolog Petr Just?

"Tak určitě to je možnost, jakou nejen odbory, ale i třeba opozice, může poukazovat na to, že vláda dělá svou politiku špatně, alespoň podle názoru opozice. Musíme si uvědomit, že české odbory jsou vlastně personálně napojeny na nejsilnější opoziční stranu ČSSD. Třeba bývalý předák pan Falbr za ČSSD zasedá v Evropském parlamentu a současný odborový předák pan Štěch je senátorem zvoleným za ČSSD. Takže tady bych to vnímal nejen jako akci odborů ale nepřímo i jako akci opozice, která tím, že má ve Sněmovně menšinové postavení, se snaží využívat také tyto veřejné aktivity k poukazování na to, že vláda dělá svou politiku špatně."