Vláda chystá kampaň k Schengenu
Česká vláda investuje do 1. ledna 2008 částku 25 milionů korun do informační kampaně ke vstupu země do schengenského prostoru. Kampaň má Čechy i cizince upozornit na to, že z hranic zmizí zábrany volného pohybu. Více o kampani i o postojích Čechů k Schengenu uslyšíte v příspěvku Martiny Lustigové.
Vstup země do schengenského prostoru připravuje speciální tým. Od 1. září začne v testovacím provozu fungovat nový informační systém SIS, kterým si členské státy předávají důležité informace. Bezchybná činnost tohoto systému je jednou z podmínek vstupu Česka do schengenského prostoru.
Za hlavní úkol považuje ministr vnitra Ivan Langer garanci stávající bezpečnostní situace po otevření hranic: "Na základě transformace služby cizinecké a pohraniční policie zhruba 2300 policistů přejde jinam, nicméně zůstane sloužit v těch regionech tak, aby se nezhoršila bezpečnostní situace." Příslušníci přejdou k pořádkové, železniční a dopravní policii. Otevření hranic si podle ministra Langera vyžádá také přísnější azylové zákony, důkladnou spolupráci zemí EU nebo perfektní výsledky českých tajných služeb.
Vláda si na téma Schengen nechala udělat průzkum. Jaká pozitiva si lidé se vstupem do schengenského prostoru nejčastěji spojují? O tom už více Michal Straka z agentury GfK: "Snazší cestování, odpadnutí kontrol na hranicích. Lidé si uvědomovali, že vlastně tímto krokem završíme vstup do Evropské unie, respektive že budeme hodnotnějším členem Evropské unie, než jsme byli dosud."
Z průzkumu vyplývá, že více než tři čtvrtiny obyvatel České republiky se ke vstupu do schengenského prostoru staví kladně. Z čeho ale mají největší strach? "Hovořili především o obavách ze zhoršení obecné bezpečnosti. Bojí se nárůstu kriminality a vnímají negativně i zhoršení konkurence na pracovním trhu. Tato dvě negativa byla zmiňovaná jako hlavní," vysvětluje Michal Straka.
Schengenská smlouva o volném pohybu osob byla podepsána Francií, Německem a zeměmi Beneluxu v roce 1985, platit začala o deset let později. Nyní je v Schengenu 13 zemí původní patnáctky bez Velké Británie a Irska. Součástí jsou ale i státy, které nejsou členy EU - Norsko a Island.