Rozvědka napravovala diletantismus policie
Kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř, obviněný z řady kriminálních deliktů, je za mřížemi. Zatkla ho jihoafrická policie. Muže, který zostudil českou policii a pak častokrát pózoval před fotografy na plážích Seychelských ostrovů, nakonec dopadli díky perfektní práci české rozvědky. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.
"Je to názor našich právních expertů. Byl by problém, kdyby měl občanství JAR. To ale nemá. Nechce však předjímat, jak JAR rozhodne."
Ministerstvo spravedlnosti také připomíná precedens. Už před čtyřmi roky Jihoafrická republika vydala dva české občany.
"V tuto chvíli čekáme na informace od kolegů z JAR a chceme od nich vědět, jaké všechny věci budou chtít v extradiční žádosti. Jaké informace budou od nás chtít."
Údajný miliardář Radovan Krejčíř nasbíral od počátku roku 2002 řadu obvinění. Jsou mezi nimi pokus o třímiliardový podvod ve státním podniku ČEPRO, příprava vraždy celníka, padělání směnek nebo pokus o únos. Policie ho ale zároveň potřebuje vyslechnout i jako svědka v případě dodnes nevysvětleného zmizení jeho otce. Krejčířova výpověď prý může hrát velkou roli i při vyšetřování jiných kauz. Informace o jeho zatčení tedy policisty potěšila, což potvrdila mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Premiér Mirek Topolánek pro změnu ocenil dobrou práci českých zpravodajců. Ti od začátku pohyb Krejčíře na Seychelských ostrovech pečlivě monitorovali a čekali až udělá chybu.
"Rozvědka byla fakticky jedním ze dvou nástrojů, dá-li se to tak říci, které byly pro stát využitelné k získání informací, kde se Radovan Krejčíř pohybuje."Přiznává bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Zároveň vyvrací některé dřívější fámy.
"Objevilo se mnoho dohadů, že rozvědka ho hodlá unést ze Seychelských ostrovů nebo dokonce ho zavraždit. I takové podvržené informace se objevovaly. My jsme vždy trvali na tom, že chceme, aby celá záležitost proběhla legální cestou."
Naši zpravodajci prý věděli už několik dní předem, že Krejčíř poletí do Johannesburgu a znali i jeho identitu, pod jakou bude vystupovat. Do akce byly zapojeny ještě tajné služby dalších pěti států. Dá se říci, že kvalitní práce rozvědky napravila neskutečně diletantské jednání policie v létě 2005. Kvůli útěku Krejčíře tehdy padaly v Česku hlavy. Několik elitních policistů odešlo do civilu. Velitel zásahu dostal tříměsíční podmíněný trest a ministr vnitra odvolala šéfa protikorupční služby. Fiasko přispělo i k pádu dlouholetého policejního prezidenta Jiřího Koláře.