Provázela pronájem stíhaček korupce?
Švédská policie se začala zajímat o možné případy korupce při jednání o prodeji 24 stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky. Tamní veřejnoprávní televize, která o případu informovala, za přinejmenším podezřelý označila i následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě. Televize využila svědectví anonymního zdroje, který prý byl v minulosti do transakcí přímo zasvěcen.
"Byli to neznámí pánové pro mně. Potkali mě na ulici a řekli, že když budu hlasovat pro, tak pomohou s určitými investicemi v oblasti. Během deseti vteřin jsem rozhovor ukončil."
V pořadu švédské televize vystoupili tři čeští politici - vedle šéfa Senátu Přemysla Sobotky také někdejší senátoři za Občanskou demokratickou alianci Jitka Seitlová a Michael Žantovský. Všichni shodně uvedli, že nabídku úplatku za hlasování pro Gripeny dostali, ale okamžitě ji odmítli.
Bývalý premiér Miloš Zeman, který nákup Gripenů inicioval, ale v České televizi řekl, že o žádném úplatku neví:
"Kdyby se o něco takového pokusili a já bych to věděl, tak bych samozřejmě ve vládě prosazoval, aby ten kontrakt byl zrušen. Ale o ničem takovém nevím."
Švédští novináři zjistili nová fakta. Například odhalili bankovní konta, z kterých šly provize prostředníkům neúspěšného prodeje. Peníze měly směřovat také do Čech, řekl v České televizi David Ondráčka z Transparency International:
"Zdá se, že končily i u nás ohledně zakázky na Gripeny. Teď je vyšetřování britské policie o tom, jestli bude schopna dohledat, komu konkrétně ty peníze připluly."
Prostředníci při jednáních o prodeji Gripenů do Česka měli být tři a celkem údajně dostali tři miliardy českých korun, z nichž měly být poskytovány i úplatky. Prostředníky byli Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, který se v záležitostech BAE angažoval i dříve, Čech Richard Háva - ředitel podniku Omnipol, a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek, který se přestěhoval do České republiky. Pro platby měly být využívány i takzvané "daňové ráje" jako například Bahamské ostrovy.
Smlouvu o nákupu 24 stíhaček za více než 60 miliard českých korun schválil v dubnu 2002 kabinet Miloše Zemana, ale v Poslanecké sněmovně neprošel o jeden hlas. Obchod byl nakonec zrušen a Česko si od Švédska zhruba za třetinovou částku čtrnáct Gripenů na deset let pronajalo.