V otázce státních maturit nepanuje shoda

Už devět let se připravuje nová podoba státních maturit, které by studenti středních škol měli poprvé skládat na jaře 2008. Vláda chce tento termín ještě o dva roky odsunout. Snaha Topolánkova kabinetu však může narazit na odpor poslanců. Jaké jsou argumenty zastánců i odpůrců odkladu státních maturit?

Příští školní rok měli podle platného školského zákona studenti středních škol ukončit maturitou, skládající se ze dvou částí: školní a státní. Společná část by se přitom týkala češtiny, cizího jazyka a volitelného předmětu. Podle premiéra Mirka Topolánka ale vláda souhlasí s dvouletým odkladem státních maturit, protože považuje projekt za nepřipravený: "Děti, které vstoupily do studia ve starém režimu, by měly nyní udělat státní maturitu, k rozhodnutí o které vlastně došlo v průběhu jejich studia. Pokládáme maturity za nepřipravené, pokládáme vůbec ten celý systém za ne takový, aby podle něho děti hodnověrně mohly maturovat už v příštím roce."

Pochybnosti o smyslu jednotné, státní části maturit potvrzuje také ministryně školství Miroslava Kopicová. Nicméně počítá i s případným neúspěchem návrhu ve sněmovně: "Já jsem se rozhodla, že předložím návrh na odložení. Ale zároveň musím ošetřit i druhou variantu, v případě že by neprošlo toto odložení, což by mělo být tedy o dva roky, tak připravuji všechno, aby - dojde-li k uvedení maturit do života - aby byly co nejvíce připraveny."

Forma maturit je dána zákonem, o kterém rozhoduje sněmovna. Vláda v ní může počítat s podporou zelených a vládní ODS. Její poslanec Walter Bartoš navíc tvrdí, že s odkladem souhlasí i většina pedagogů: "Co mluvím s učiteli, tak podle mého názoru tak 80 procent těch učitelů předpokládá, že by bylo dobře, aby se to odložilo, ta státní maturita."

Opak ale tvrdí sociální demokraté a také část poslaneckého klubu lidovců. Poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová: "Je potřeba nastavit laťku pro výstupy absolventů. A to jednak pro ty žáky samotné, aby bylo jasné, že jim školy dávají to, co jim dávat mají, tedy alespoň ten minimální standard že si odnáší do života. A druhým důvodem je, že na tuto standardizovanou zkoušku čekají vysoké školy. Konference rektorů to v červnu přijala ve svém usnesení, že očekává, že výstupy státních maturit bude moci využít pro přijímací řízení na vysoké školy."

Nicméně i Šojdrová připouští diskusi o připravenosti maturit. Podle ní jsou připraveny zkoušky z českého a z cizího jazyka, zatímco zkouška z volitelného předmětu je problematická a je třeba ji odložit. Což je zřejmě i cesta k možnému kompromisu ve sněmovně.