Události 17. listopadu se připomínaly v Česku i v zahraničí
17. listopad je v kalendáři označen jako Den boje za svobodu a demokracii. Připomíná události roku 1939, kdy nacisté nařídili razie na studentských kolejích, a také události roku 1989, které odstartovaly pád komunistického režimu. Kde všude se páteční státní svátek připomínal? O tom už více Martina Lustigová.
Listopadové události roku 1989 se už tradičně připomínaly na pražské Národní třídě. U pamětní desky lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny. Zavítal tam i prezident Václav Klaus: "V momentu, kdy se tady odehrával ten masakr, jsem byl v rychlíku a dojížděl jsem do Prahy. A opravdu je to slavná scéna s mým synem, který jako student Karlovy univerzity tady, v tomto místě byl. A potkali jsme se před naším panelákovým domem na Proseku a můj syn tenkrát prohlásil tu památnou větu, která už byla mnohokrát citovaná, ale já myslím, že si pořád zaslouží citaci, protože to není dodatečný výmysl. Říkal: ´No, my děti už jsme udělali, co jsme mohli udělat, a teď je to na těch tatíncích, aby taky něco udělali,´"
Symbol sametové revoluce Václav Havel se letošních vzpomínkových akcí výjimečně neúčastnil, protože je na pozvání Kolumbijské univerzity v USA. 17. výročí pádu komunismu si připomněl v hledišti brooklynského divadla Brick Theatre, kde spolu s manželkou Dagmar a bývalou ministryní zahraničí Spojených států Madelaine Albrightovou sledoval představení své hry Pokoušení.
V New Yorku slavili i další Češi. Při happeningu v České národní budově četly děti z tamější české a slovenské školy úryvky z knihy o českých dějinách. Velký sál národní budovy se také proměnil ve výstavní síň, kterou zaplnilo 70 metrů dlouhé a 2 metry vysoké leporelo, na kterém je zachycena česká historie od pravěku po současnost.17. listopad se připomínal i ve Francii, odkud se přihlásila Alena Gebertová z francouzské redakce Radia Praha: "Výročí 17. listopadu si letos připomínali i ve francouzském městě Nancy. Toto datum si zvolila nově ustanovená Francouzsko-česká asociace ke svému slavnostnímu zahájení. Vedle honorárního konzula České republiky se účastnilo několik desítek osob - Čechů i Francouzů, kteří mají vztah k České republice. Právě na ně se asociace zaměřuje a pro ně připravuje různé aktivity, především výuku češtiny. O silných česko-francouzských vazbách v tomto regionu ostatně svědčí také družba, která existuje již dlouhá léta mezi obcí Ludres nedaleko Nancy a Domažlicemi i mezi Lotrinskem a ostravským regionem."