České stopy u Leonardovy šifry
Šifra mistra Leonarda je film, který nejen provokuje, ale také vítězí nad romantizmem mušketýrů. A změnil pařížský turistický zeměpis. Teď láká návštěvníky do katedrály Saint-Sulpice, kam měl mimochodem blízko Karel Kryl i Jan Zrzavý.
Přitažlivost da Vinciho kódu dokonce odsunula do pozadí i ulici Férou, která tady začíná a kam Alexandre Dumas umístil románové bydliště nejrozumnějšího ze tří mušketýrů - Athose. Přitom právě v ulici Férou tvořil fotografický všeuměl a malíř Man Ray a bydlel tady se svou druhou manželkou jeden z nejznámějších pařížských Američanů - Ernest Hemingway.
Těm, co mají rádi české stopy v cizině, můžeme prozradit, že kostel Saint-Sulpice, stejně jako sochu Jany z Arcu u Louvru, měl při svých pařížských návštěvách velice rád Karel Kryl, který tu hledal inspiraci ke svým songům, co uměly mluvit jak o odvaze, tak i o kráse dívčích jmen.
Vedle bytu Hemingwaye měl jeden ze svých pařížských ateliérů i malíř Jan Zrzavý. Procházel se tady Jiří Mucha... Škoda, že na domech s českou minulostí zatím nejsou ani ve francouzštině pamětní tabulky, a pro mnohé jsou těžší k nalezení, než da Vinciho kód.