Lídr ČSSD se i formálně stal předsedou strany
Sociální demokracie si v sobotu, pouhé tři týdny před volbami, zvolila nového předsedu. Nejde pochopitelně o žádný náhlý zvrat, pouze o formální potvrzení faktického stavu.
"Zařadit sjezd jako součást volební kampaně, já si myslím, že je to obvyklé i u jiných politických stran v zavedených demokraciích, kde sjezd není ani tak vnitrostranickou záležitostí, jako spíš prezentací navenek. Já myslím, že to bylo velmi obratné. Byl zcela jednoznačně představen lídr, který je předsedou, byla představena případná vláda. Já myslím, že jde o tu prezentaci a samozřejmě o vyjasnění těch stanovisek, protože voliči mají rádi, když je jednoznačné, kdo stranu vede. A že ta strana je jednotná, stojí za tím lídrem."
Kromě předvedení soudržnosti se strana také jasně vymezila vůči svým soupeřům. Jiří Paroubek popsal své cíle:
"Vyhrát volby, porazit Modrou šanci, rozbít možnou vládu panské koalice ODS, KDU a zelených."
Kritika programu a zaměření opoziční pravicové ODS se dala na předvolebním sjezdu sociálních demokratů očekávat jaksi už z podstaty věci. S křesťanskými demokraty ČSSD už i ve vládě vedla spory například o zákoník práce nebo předtím o registrované partnerství homosexuálů. Nebylo ale kontraproduktivní útočit také na zelené, kteří by nemuseli mít k ČSSD příliš daleko? Kromě slov o "panské koalici" Jiří Paroubek například označil majetkové poměry šéfa Strany zelených Martina Bursíka za skandální a nevyjasněné. Neohrožuje tak Paroubek případná jednání o příští vládní koalici? Podle Radka Kubička primárním cílem sociálních demokratů je stejně menšinová vláda, a Strana zelených svou nadějí na vstup do Sněmovny tuto představu spíše komplikuje. Nicméně:"Útoky v kampani, to je jedna věc, a povolební vyjednávání věc druhá. Já si myslím, že to nebude mít žádný vliv na ta povolební vyjednávání, na ustavení případné koalice. Nicméně já si myslím, že i tahle taktika je naprosto srozumitelná. Skutečně Strana zelených tu situaci poněkud zkomplikovala a pokud je možné nějakým způsobem na ni zaútočit, tak to určitě tento její politický konkurent učinil."
Další výsledek sjezdu ČSSD, který už ale nebyl očekáván jako samozřejmost, bylo zřeknutí se vládní spolupráce s KSČM. Strana byla sice už dosud vázána dávnějším usnesením, že nevstoupí do vlády s komunisty. Za vlády premiéra Paroubka se ale prohloubila spolupráce obou levicových stran ve Sněmovně, kde společně - a navzdory vládním partnerům sociálních demokratů - prosadily několik zákonů.