Letos má být na školství peněz dost
Zdá se, že na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy si letos nestěžují na chybějící peníze ze státního rozpočtu pro oblast školství. Například na školy zřizované obcemi a kraji má letos ministerstvo o 3,2 miliardy korun víc než loni. Díky tomu bude možné zvýšit příspěvek na žáka i dotace pro soukromé školy. Více peněz bude i na platy učitelů, které by se měly letos zvýšit až o šest procent, libuje si ministryně školství Petra Buzková. Čas ukáže, zda oprávněně.
Je také pamatováno na studium našich studentů v zahraničí a zahraničních studentů u nás?
"Především je pamatováno na studium našich studentů v zahraničí. My tato studia podporujeme stipendií, která činí zhruba 10 tisíc korun měsíčně každému studentovi. Prakticky tím pokrýváme veškerou poptávku vysokých škol po studiu v zahraničí."
Zvyšuje se počet zahraničních studentů u nás a našich v zahraničí?
"Tyto počty se zvyšují, oboje, ale z těch zahraničních studentů u nás se především zvyšují počty slovenských studentů. Ale i z jiných států, nejen Evropské unie, z celého světa se ty počty zvyšují."Nemalé peníze půjdou také na rozvojový program, který od letošního 1. září upravuje učební plány základních škol. Podstatu programu mi vysvětlila ministryně školství Petra Buzková: "Mezi třetí a pátou třídou budou zařazeny nové tři vyučovací hodiny, které budou použity na vyučování prvního cizího jazyka. Dále bude zařazena jedna nová vyučovací hodina mezi sedmým a devátým ročníkem, a to je opět hodina, která bude použita na výuku cizího jazyka: buď rozšiřování znalostí první cizího jazyka, nebo zavedení druhého cizího jazyka. Dále pak v šesté třídě bude zařazena ještě jedna hodina, tzv. hodina disponibilní, o jejímž použití rozhodne ředitel školy. Tato hodina by měla být využívána především na procvičování již naučené látky."
Finance pro tento program jsou zabezpečeny, a podle ministryně Buzkové záleží jen na vedeních jednotlivých škol, zda rozšířená výuka cizích jazyků bude žákům nabízena poutavou formou.