Soudci dostanou zpět 13. a 14. platy
Ústavní soud rozhodl, že soudci dostanou zpět 13. a 14. platy, které jim nebyly vyplaceny v letech 2003 a 2004. Stát jim teď musí doplatit zhruba 600 milionů korun. Soudci rozhodnutí soudu vítají, mnozí politici jejich mzdové nároky ale kritizují. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:
"Jejich restrikce přichází do úvahy jedině v případě naprosto výjimečných situací,"
prohlásil soudce - zpravodaj Ústavního soudu Pavel Hollämder.
"Ve stejné době, kdy učinil rozhodnutí o restrikcích, navýšil ve státním rozpočtu platy všem zaměstnancům veřejné správy. Čili Ústavní soud vychází z empirických faktů, když říká: ta argumentace naléhavosti se nám nejeví přesvědčivá,"
dodává ústavní soudce Hollämder. Soudci rozhodnutí Ústavního soudu vítají. Krátce po jeho zveřejnění to uvedl i Aleš Dufek z Městského soudu v Brně:
"Pro řadové soudce to znamená konkrétně to, že by jim stát měl vyplatit ty platy, které jim odebral."
Pro každého soudce to představuje navíc částky v řádu desítek tisíc korun. Mluvčí ministerstva spravedlnost Petr Dimun odhaduje, že se bude jednat celkem o téměř šest set milionů korun, které resort spravedlnosti v tuto chvíli nemá a bude o ně muset požádat státní rozpočet.
Nároky soudců na vyplacení 13. a 14. platů kritizují někteří politici."Od těch, kdo požádali o takovýto přezkum, je to minimálně nekolegiální ke všem ostatním skupinám státních zaměstnanců,"
prohlásil premiér Jiří Paroubek. Lidovecká poslankyně a předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Vlasta Parkanová sice nechtěla s rozhodnutím Ústavního soudu polemizovat, argument, že odebráním mimořádných platů byla ohrožena soudcovská nezávislost, ale považuje za nesmyslný. Soudci jako představitelé moci ve státě by podle ní měli být se státem solidárnější.
O 13. a 14. platech pro soudce jednal Ústavní soud v posledních letech už poněkolikáté, naposledy před dvěma lety. I tehdy rozhodl o vrácení mimořádných platů soudcům za roky 2001 a 2002.