V Česku vzniká první muzeum koček

0:00
/
0:00

Pravděpodobně první muzeum koček v zemi se 9. července otevře ve Lnářích na Strakonicku. Vznikne v části barokního zámku, který kdysi sloužil jako výjezdní sídlo vlády. Podle spoluautorky muzea Aleny Vaníčkové bude čtvrtým svého druhu v Evropě. Kočičí muzea jsou již ve Vídni, v Německu a ve Francii. Do českého muzea koček nahlédneme se Zdeňkou Kuchyňovou.

Zámek Lnáře byl v roce 1993 vrácen potomkům pražského advokáta Vaníčka a o 6 let později, tedy 333 let od svého založení, zpřístupněn veřejnosti. Teď zde bude jediné muzeum koček v Česku. A to ve třech místnostech a dlouhé chodbě zámku. Lidem umožní seznámit se i s historií života koček po boku člověka, která trvá zhruba 4000 let. Zajímavostí muzea je téměř dva metry vysoká kopie kočky představující egyptskou bohyni Bastet. Právě Egypťané považovali kočky za mytický symbol. "Cílem muzea je však přiblížit kočku jako krásné, zajímavé a užitečné zvíře. Odstranit veškeré pověry o ní, že není bohyně, ani společník ďábla," říká Alena Vaníčková, která při přípravě muzea spolupracovala s několika výtvarníky. Jedním z nich byl i Petr Štěpán. Jak uvedl, kočky budou v muzeu všude.

"Jsou tam porcelánové kočičky, jsou tam potisky hrnků, talířů, ubrousků, kapesníků a předměty z celého světa. Jsou tam například japonské vítací kočky, ktré vítaly zákazníky při vstupu do krámu. Bude tam i expozice animovaného filmu, hlavně českého, protože tam se kočka objevuje velmi často, dále expozice loutkového filmu, popřípadě i loutkových divadel."

Vy jste řekl japonské vítací kočky, jak vypadají?

"Většinou to byly sošky a nebo malby na dřevě. V Japonsku vítaly kočky, které seděly před krámky. A vítaly obráceně než v Čechách. Packou hýbaly směrem dolů a znamenalo to "přijďte", kdežto u nás ne packou, ale rukou hýbeme nahoru, když chceme znázornit, aby někdo přišel dovnitř."

Bude v muzeu taky nějaká živá kočička?

"Živá kočička to asi ne, protože by jí tady nebylo moc dobře."

Mezi milovníky koček patří určitě i spousta známých osobností. Můžete některé jmenovat?

"Z těch slavných milovníků koček můžeme jmenovat pana Čapka, Hrabala, Evu Pilarovou, Martu Kubišovou, Petra Hapku a z těch zahraničních, co měli rádi kočky, tak to byl například malíř Chagal, spisovatel Hemingway, Abraham Lincoln, Ema Destinová, Walter Scott, Victor Hugo a takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho."

Vy jste se podílel na výtvarné stránce muzea. Jak dlouho jste muzeum připravovali?

V současné době jsou to asi dva měsíce, co jsme začali s pracemi a základ spočíval v tom, že vytváříme kopie historických nálezů až do toho středověku."

Muzeum koček však není jediná zajímavost lnářského zámku. Je zde také unikátní nástropní freska, která znázorňuje celé antické božstvo, které se shromáždilo při příležitosti svatby boha Dia s Hérou. Freska je na stropě sálu o ploše 240 m2, který prostupuje 2 poschodí.