Projevů antisemitismu přibylo, situace je ale stále relativně dobrá
Počet projevů nenávisti vůči Židům v České republice roste. Stupňuje se i jejich agresivita. Z výroční zprávy Fóra proti antisemitismu vyplývá, že zatímco v roce 2003 nebyl registrován žádný případ fyzického napadení, loni jich bylo zaznamenáno pět. Více v příspěvku Viléma Faltýnka.
"11. srpna 2004 během zkoušky Pražského filharmonického sboru napadl jeden člen sboru svého kolegu s výkřiky: Ty židovská svině, ty hajzle, my tě odsud dostaneme. (zdroj Večerník Praha, Nedělní svět)"
Citujeme ze Zprávy o projevech antisemitismu za rok 2004. Mojmír Kallus z Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém situaci u nás shrnul:
"V našem případě jde o útoky typu útoku na židovský majetek, typu znesvěcení židovských památníků, pomíků na hřbitovech apod. Jedná se také o verbální útoky. Fyzického napadení není mnoho, ale přestože v roce 2003 nebyl evidován žádný případ, loni jich bylo zaznamenáno již pět. Za nejzávažnější v našem kontextu považujeme nárůst aktivit neonacistických skzupin, zejména spojených s pořádáním koncertů na našem území, na které se sjíždějí i z okolních států."
Izraelský velvyslanec v ČR Arthur Avnon a ředitel Evropské komise pro Izrael Rijk van Dam se shodují, že v České republice je projevů nenávisti k Židům málo ve srovnání s jinými státy Evropské unie. Arthur Avnon však připomíná, že statistické údaje ještě nemusejí být v přímé úměrnosti ke skutečnému stavu."Lidé se často dopouštějí jednoho nebezpečného omylu: měří antisemitismus statistickými čísly o počtu zaznamenaných incidentů. O nenávisti v srdci lidí ale tyto statistiky nevypovídají. A tady je význam vlád a škol, protože dokud antisemitismus existuje - a my víme, že existuje - výchova ho může ovlivnit."
Michaela Vidláková patří k pamětníkům 2. světové války, jako dítě prošla Terezínem. Ona vidí právě ve školní výchově nejmladší generace dnes u nás největší problém:
"Ty děti se nevedou soustavně k toleranci. To je to hlavní, co bych chtěla docílit, aby se toto podařilo v česku vyřešit, protože to je ta budoucnost. Jestli bojujeme dneska proti antisemitismu, bojujeme proti důsledkům minulosti. A my potřebujeme vytvořit budoucnost."
Jak je antisemitismus vymezen? Zpráva považuje za antisemitské takové projevy, jejichž účelem je poškození Židů jakožto nositelů židovského náboženství, národnosti případně židovské kultury. Zároveň se podle autorů zprávy objevuje i tzv. nový antisemitismus, vyplývající z démonizace či zpochybňování existence státu Izrael. Někdejší evropský poslanec a nynější ředitel Evropské koalice pro Izrael Rijk van Dam říká:"Celá řada rezolucí Evropské unie, které odsuzují jednostranně postup izraelských ozbrojených sil a rozhodnutí demokratického izraelského parlamentu a jsou jednostranné v chápání celého konfliktu, podle mého přesvědčení jenom zesiluje antisemitismus v Evropě."
Další vrstvou problému je podle zveřejněné zprávy latentní antisemitismus, který vyvěrá především z tradičního lidového antisemitismu a nebývá vědomě útočně zaměřen.