Čínská firma shromáždila data o prominentech v Česku
Čínská firma Zhenhua Data Technology shromáždila profily zhruba 700 prominentních Čechů. Napsal to server Aktuálně.cz.
V databázi jsou politici, diplomaté, pracovníci bezpečnostních institucí, akademici, podnikatelé i jejich děti. Web firmy je už vypnutý.
Podle serveru Aktuálně.cz je databáze součástí rozsáhlého souboru informací o západních činitelích, který z čínské firmy unikl. Jak uvedl novinář Lukáš Valášek, většina dat byla v minulosti veřejná.
"Jsou to data ze sociálních sítí, médií, různých dalších veřejných databází. Nicméně experti, se kterými jsem o tom mluvil, tvrdí, že to nebezpečí je v tom, že se obrovská kvanta dat, která jsou takto veřejná, nějakým způsobem pospojují a jsou potom zneužitelná, i když původně je lidé publikovali zcela dobrovolně."
V databázi jsou i děti. Data se analyzují
Případem se zabývá Bezpečnostní informační služba (BIS). Jak řekl serveru ředitel BIS Michal Koudelka, získaná data analyzují, ale je předčasné jejich obsah komentovat. Podle něj jde o další důkaz toho, že čínské zpravodajské služby se snaží získat informace.
Systém firmy, která mezi své zákazníky řadí také čínskou armádu, podle Aktuálně.cz ke jménům "zájmových osob" přiřazoval fotografie, odkazy na profily na sociálních sítích, analyzoval jejich příspěvky, mediální zmínky o nich i jejich příbuzenské vztahy.
"Můžeme tam najít ministry, například ministra obrany Metnara, exministra spravedlnosti Pelikána. Je tam i dvojka hnutí ANO pan Faltýnek. Je potřeba ale říct, že máme k dispozici 700 jmen, což s největší pravděpodobností není kompletní množství lidí z ČR, protože expertům se podařilo obnovit jenom část té uniklé databáze, takže můžeme mluvit, že další lidé tam třeba jsou, aniž o tom víme. Je nutné říci, že tam jsou i příbuzní vlivných lidí v ČR, například jejich děti, rodiče, partneři a podobně," dodal Lukáš Valášek z Aktuálně.cz.
Například v roce 2017 zaevidovali dnes teprve čtyřletého syna nyní už bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ten se o rok dříve postavil za svého lidoveckého kolegu Daniela Hermana, který na ministerstvu kultury přijal tibetského duchovního vůdce dalajlamu.
V uniklé databázi jsou také členové britské královské rodiny či britský premiér Boris Johnson.
V databázi je 2,4 milionů záznamů
Sedm stovek jmen Čechů z databáze je pravděpodobně jen částí shromážděných informací, protože se zatím podařilo obnovit zhruba čtvrt milionu z 2,4 milionu záznamů o jednotlivých lidech.
"To, že někdo shromažďuje veřejné informace do nějaké databáze, to je relativně běžná věc i k marketingovým účelům. Tady ale dochází k tomu, že ta firma explicitně deklaruje, že data použije v boji proti Západu k rozkladu západní demokracie, a že je nabízí čínským komunistickým bezpečnostním silám."
Mezinárodní konsorcium novinářů zatím v čínské databázi identifikovalo záznamy 51 tisíc prominentních Američanů, 35 tisíc Australanů, 10 tisíc Indů, stejného množství Britů a pěti tisíc Kanaďanů.
Ke sledovaným institucím patří třeba zahraniční ambasády v ČR, policejní akademie, ministerstvo zdravotnictví, úřad stálého představitele ČR při NATO, ČVUT nebo Akademie věd. Na dotazy novinářského konsorcia, které se databází zabývá, firma Zhenhua neodpověděla. Reagovala vypnutím webu.