Krajané zpívají koledy 2020
Od Sydney přes Londýn, Paříž, Brusel po Bogotu a San Francisko se propojily české školy a krajanské spolky. Výsledkem je unikátní vánoční cesta kolem světa za doprovodu českých koled.
Vánoční čas je tradičně obdobím, kdy se společně setkáváme, kdy školy nacvičují koledy, připravují veřejná vystoupení. Letos nám to pandemie zkomplikovala. V Lucembursku, kde funguje hudební spolek Melimelo se zrodil nápad propojit krajany a on-line ukázat místa, kde všude Češi žijí, jak tráví adventní čas a Vánoce, udržují a rozvíjí české tradice. Do výzvy, kterou podpořil zmocněnec pro krajany pan Jiří Krátký, se zapojily české školy a krajané, krajanské spolky z 16 míst z e všech možných koutů světa. Natočit, nahrát koledy nebylo nic jednoduchého, protože v řadě zemí panovala podobně jako v Čechách přísná omezení, školy byly zavřené, mnohde platil zákaz zpěvu. Navzdory tomu všemu k nám doputovalo na čtyři desítky video a audionahrávek.
V okamžiku, kdy se nápad rodil, jsme požádali, zda by se děti nepokusily nazpívat píseň Rolničky, rolničky. Píseň Rolničky neboli Jingle Bells má mimochodem jedno zajímavé prvenství. Je to první píseň vysílaná z vesmíru, a to konkrétně 16. 12. 1965, kdy ji astronauti z modulu Gemini 6 zahráli na foukací harmoniku základně NASA. Z této koledy vzniklo video, které nakonec všechny propojilo.
Nejvzdálenější zvukový pozdrav přišel ze Sydney, konkrétně z České a slovenské školy v Sydney (Czech and Slovak School of Sydney) od paní ředitelky Kateriny Larbalestier. Jde o sobotní školu, kde se českému a slovenskému jazyku a kultuře učí děti od 3 do 12 let. Nahrávka byla pořízená během vánoční besídky a společně za doprovodu klavíru a kytary si zazpívalo všech 87 tamních studentů. Vedle klasických českých koled Nesem vám noviny, Veselé vánoční hody, děti nazpívaly australskou verzi Rolnicky, rolnicky Aussie Jingle Bells - Bucko & Champs.
V Austrálii působí ještě jedna česká škola – v Perthu. Odtud nám dorazila koledy Pásli ovce Valaši, kterou si děti sami vybrali. Šlo ovšem o netradiční hudební aranžmá. Děti totiž doprovodil Bohdan Prachař na buben djembe.
Jižní Ameriku máme zastoupenou díky příspěvku z Bogoty od rodiny Pinzón Kutilovy. Do zpěvu českých koled se zapojila celé příbuzenstvo.
Pozadu nezůstali ani krajané ze Spojených států. Česká škola v Kalifornii musela kvůli pandemii přejít na distanční výuku, a tak paní ředitelka o nahrávku koled v domácím prostředí. A tak k nám dorazil „Pásli ovce Valaši“ v podání, a zde je výsledek žákyně 6. třídy Aniky, které oslaví na Štědrý den 11 let, a za 3. a 4. třídu zazpívali Ayanek, Anežka a Vojtíšek spolu s dospělým doprovodem Martina a Lenky „Půjdem spolu do Betléma“. Mimochodem právě tato koleda se těší zřejmě největší popularitě. Sešlo se nám 6 nahrávek této jedné z nejtradičnějších vánočních koled. Tři zastoupení pak mají „Nesem vám noviny“ a „Pásli ovce Valaši“.
Z trochu jiného soudku jsou 4 nahrávky ze San Franciska od rodiny Jansových, které lze označit za menší komorní koncert.
Za menší koncert lze označit i nahrávku z Říma. Česká škola Řím při Associazione Praga se sešla u příležitosti svátku svatého Mikuláše v kostele Panny Marie na Oltáří nebes, kde si vyslechli několik vánočních koled v podání stážistky ČŠŘ Gabriely Šikulové a operního pěvce Enza Ferrariho za houslového doprovodu vicerektora Vojtěcha Novotného. Mimochodem v tomto kostele se nachází dřevěná soška Jezulátka, která nám připomíná Pražské Jezulátko.
Síť českých škol bez hranic se každoročně rozrůstá. Tradičně k nejaktivnějším patří Česká škola bez hranic Paříž. Ve francouzské metropoli se snažili zapojit všechny věkové skupiny, proto ve videích na našem Facebooku krajane.net můžete vidět jak předškoláky (děti ve věku 3 – 5 let), tak školní děti od 0., resp. 1 třídy po třídu 6. Samozřejmě za asistence a účasti učitelů. Část písní se natáčela v prostorách Českého centra v Paříži, kam zavítal i pan velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann s manželkou Kateřinou Lojdovou a s psíkem Konym. Společně s dětmi si zazpívali, a jelikož setkání proběhlo 5. prosince, tedy v den, kdy v Česku naděluje Mikuláš, přinesli dětem i adventní koblížky.
Díky videu z Londýna si můžeme užít adventní atmosféru v britské metropoli. Bristol je dalším městem, kde se pomocí Česko - slovenské dětské skupině Stonožka, sobotní školce a škole CSCS Bristol snaží pomoci dětem zůstat jazykově i kulturně součástí rodné země jednoho či obou rodičů. I tam ale nebylo možné uskutečnit obvyklou skupinovou produkci, tak nám alespoň zaslali vystoupení jednoho reprezentanta – desetiletého Tomáše. K přání veselých Vánoc a šťastného Nového roku se připojili také ze Skotska, odkud nám zaslali vedle českých koled i jednu tamní píseň.
V době, kdy nic neběží v plném proudu, kdy se "on-line" stává hlavním spojovatelem s okolním světem, kdy si děti zvykly na to, že jdou na "playdate" s kamarádem k obrazovce počítače, nasadí si sluchátka a zapnou mikrofon, v této době děti z České školy Dublin nacvičily, pod vedením sbormistryň z řad maminek Bětky a Káti, 2 národní koledy v českém jazyce a Rolničky v irštině. Za tradičních irských povětrnostních podmínek natočili část produkce venku, což byla hlavní idea - dodržet předepsaná opatření (rozestupy, čerstvý vzduch). Ovšem počasí si se zpěváky pohrálo, během 10 minut asi 5x začalo a přestalo pršet, bylo to jako z pohádky o pejskovi a kočičce, jak sušili prádlo. Část produkce tak nakonec musela být navzdory ideálním předpisům natočena v interiéru, s kratšími rozestupy mezi účinkujícími. Pro nás poněkud netradiční vánoční atmosféru naopak nabízí Řecko, kde kulisou ke koledám jsou athénské antické památky zalité sluncem.
Početná česká komunita žije pochopitelně v Bruselu. Tamní Českou školu bez hranic navštěvuje v současnosti necelá stovka žáků ve věku od 18 měsíců do 15 let. Kvůli pandemii Covid-19 museli už od září nastavit dělenou výuku. Aby se mohli zapojit do projektu „ Krajané zpívají koledy“, každá třída je musela nazpívat individuálně. Ne více jak 10 dětí pohromadě, vyučující povinně s ochrannými respirátory. Z jednotlivých záznamů pak díky obětavým rodičům a přátelům České školy bez hranic a k nám dorazily dvě krásné koledy. Česká škola funguje také ve Florencii. A i tam samozřejmě prezenční výuka letos nefungovala. Přesto k nám dorazili koledy, které nazpívali děti při zkoušce na konci října.
Nejpočetnější krajanská komunita žila v minulosti ve Vídni. A i dnes tam fungují české školy. Například Školní spolek Komenský po dlouhá desetiletí nabízí dětem žijícím ve Vídni výuku nejenom v německém, ale i v českém jazyce. A tak je celkem samozřejmostí, že i tato škola se připojila do projektu „Krajané zpívají koledy: A to s písní, která je pro německy mluvící země jednou z nejtradičnějších – Tichou nocí.
Nápad propojit krajany prostřednictvím koled se zrodil v Lucembursku. Tam už 7 let funguje folklorní soubor MELIMELO, který sdružuje v cca 40 dětí a 10 dospělých. Jeho členové se pravidelně scházejí v sobotu odpoledne, aby si společně zazpívali české, moravské a slovenské písně, zahráli na nástroje a zatancovali. Soubor každoročně vystupuje na mnoha místních svátcích a charitativních akcích. Když to letos nešlo, Eva Klosová se s nesmírnou vervou vrhla do projektu „Krajané zpívají koledy 2020“.
„Stále se nám potvrzuje, jak je náš folklór v porovnání s mnoha jinými zeměmi neskonale bohatý a rozmanitý, jsme na to hrdí a snažíme se jej udržovat a rozvíjet. Také si uvědomujeme, jak důležitou roli hraje píseň i ve výchově dětí. Víme, že stejné hodnoty sdílí i další krajanské soubory a spolky a že pravidelně zpívají i žáci českých škol po celém světě, zejména v čase vánočním. Protože se tento rok nemůžeme příliš scházet, ani cestovat a vystupovat, spojili jsme se s ostatními krajany po světě, abychom vám alespoň online ukázali místa, kde všude žijeme, jak trávíme adventní čas a Vánoce, udržujeme a rozvíjíme naše tradice a pozdravili vás“, říká Eva Klosová. Výsledkem je poutavá vánoční cestu kolem světa za doprovodu českých koled. Všechny nahrávky najdete na facebooku krajane.net a na našem youtube kanálu
Související
-
České Vánoce
Radio Praha International připravilo vánoční stránky, díky kterým se můžete seznámit s tradičním pojetím vánočních svátků či si vyzkoušet některé z klasických receptů.