Příběhy Rychlých šípů si přečtou i ukrajinské děti. Foglarovci vydali část v ukrajinštině
Sdružení přátel Jaroslava Foglara se rozhodlo dát ukrajinským dětem, které byly nuceny uprchnout před nebezpečím války do Česka, dárek. Se skauty pro ně vydalo v ukrajinštině legendární dílo české dětské literatury minulého století - Sešit komiksových příběhů Rychlých šípů. Sešit vyšel v nákladu dvou tisíc kusů a ukrajinské děti ho dostávají zdarma v centrech pomoci uprchlíkům, ale i na dalších místech, třeba v základních školách.
„Přemýšleli jsme, jak bychom mohli pomoct v situaci, která nastala. A řekli jsme si, že tohle by mohlo být fajn, že by děti mohly dostat něco, jak trávit volný čas a zároveň bychom tím trochu pomohli k šíření odkazu Jaroslava Foglara. K proniknutí Rychlých šípů někam, kde je třeba ještě neznají,“ vysvětlil Českému rozhlasu vznik sešitu Martin Vérteši ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Ukrajinské děti si tak mohou přečíst sedmnáct vybraných komiksových příběhů Rychlých šípů. Kromě toho v sešitu najdou i zábavné úkoly Rychlé veverky od brněnského malíře Pavla Čecha nebo instrukce, jak ulovit třináct bobříků. Nechybí ani krátký medailonek Jaroslava Foglara. A zmíněn je i totem, který nadšenci ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara v roce 2007 vztyčili na místě Foglarova tábořiště u Siněvíru na Ukrajině.
Překladu se zhostila Iryna Zabijaka z Brna. Zvládla to za tři týdny. Největší problém prý bylo přenést typické české prostředí do ukrajinského jazyka a také překlad některých zastaralých slov. „Snažila jsem se vymyslet podobné slovo v ukrajinštině, kterému budou rozumět, ale které se třeba aktivně nepoužívá,“ prozradila Českému rozhlasu.
Děkujeme za neuvěřitelnou pomoc
Zájem o příběhy Mirka Dušína a jeho přátel je podle Sdružení přátel Jaroslava Foglara velký.
„Dohromady 300 kusů časopisu už například našlo své čtenáře v základních školách Staňkova či Cacovická v Brně. Další výtisky byly rozdávány v centru pro uprchlíky taktéž v Brně nebo Komunitním centru Morávia v Třebíči. Řada dalších výtisků je rozdávána v základních školách v Praze, zájem už projevila další města. Ozývají se také organizátoři příměstských táborů,“ uvádí sdružení na webu.
Vydání Rychlých šípů pro ukrajinské ocenilo také velvyslanectví Ukrajiny v Česku. Sdružení přátel Jaroslava Foglara zveřejnilo na webu mail od Tetiany Okopné z velvyslanectví.
„Děkujeme vám mockrát za neuvěřitelnou pomoc, kterou poskytujete ukrajinským ženám a dětem. Děkujeme, že díky podpoře přátel jako jste vy, se necítí zde v cizí zemi opuštěné, osamocené a zrazené. Na českou pomoc si budou vzpomínat v dobrém všechny další generace Ukrajinců, tím jsme si na velvyslanectví naprosto jistí,“ píše se v mailu.
Sdružení přátel Jaroslava Foglara je spolek, který sdružuje děti i dospělé příznivce Jaroslava Foglara. Vzniklo v prosinci 1990, se souhlasem slavného spisovatele. Hlavním posláním sdružení je práce s dětmi a mládeží a sběratelsko-badatelská činnost v rámci Foglarova odkazu.