Počet turistů stále nedosáhl čísel před covidem
Ve druhém čtvrtletí se v hotelech, penzionech a kempech v Česku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů zatím nevyrovnal.
Přesto však ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Stále chybí zahraniční hosté, připomněl Pavel Vančura z Českého statistického úřadu.
"Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala."
Ani v hlavním městě se počet turistů dosud nevyrovnal období před epidemií covidu. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se v Praze ubytovalo 1,6 milionu turistů, což je o víc než půl miliónu méně než ve stejném období předcovidového roku 2019.
Návštěvníci ze zahraničí chybí ve velkých městech
Právě ve velkých městech nejvíc chybí návštěvníci ze zahraničí. Jak připomněl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, vliv měla i ruská invaze na Ukrajinu.
"Samozřejmě extrémně chybí ruská klientela. Covid stále ještě dopadá především na čínskou klientelu, která po světě necestuje. Chybí tu více Slováků, Britů, Španělů, Francouzů."
O tom, že se lidem vrací chuť cestovat, svědčí i stoupající tržby v cestovním ruchu. Celkově se tržby za služby zvýšily meziročně o 12 procent. Vysoko nad průměrem jsou odvětví spojená s turistikou.
"Z dílčích odvětví služeb se nejvíce dařilo cestovním agenturám, kancelářím a jiným rezervačním činnostem, kterým tržby vzrostly o 217 procent, následovalo ubytování s růstem 146,5 procenta a letecká doprava, kde se tržby meziročně zvýšily o 135 procent," připomněl Tomáš Harák z Českého statistického úřadu.
Jak dodal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek, cestovní ruch má velkou šanci vykrývat případná slabší čísla z průmyslu a stavebnictví i ve třetím čtvrtletí. Velkou neznámou však je, jak dlouho to vydrží. Za pravděpodobné Dufek považuje to, že kvůli vysoké inflaci a rostoucím cenám energií část lidí na podzim sníží výdaje na volný čas.