Lipavský: Ruský režim neví, co je fair play. Politici, ČOV i NSA jsou proti startu Rusů na olympiádě
Mezinárodní olympijský výbor v úterý doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat ruských a běloruských sportovců do soutěží. Startovali by jako neutrální sportovci bez použití státních symbolů. Český olympijský výbor ani Národní sportovní agentura s rozhodnutím nesouhlasí a jejich účast nepodporují. Stanovisko MOV zkritizoval také prezident Petr Pavel a stejně se na to dívají i čeští politici.
Prezidenta Petra Pavla doporučení Mezinárodního olympijského výboru zklamalo. „Pan prezident MOV Thomas Bach je dlouhodobě znám svými proruskými názory a mě to jeho doporučení vyloženě zklamalo,“ řekl. Některých ruských a běloruských sportovců je mu líto, ale je přesvědčen, že Rusko a Bělorusko sport používají jako nástroj své propagandy. Rusko by podle něj mělo být za to, co dělá, vystaveno mezinárodní izolaci do té doby, než se vrátí k respektu k základním normám mezinárodního práva.
Také premiér Petr Fiala (ODS) a členové české vlády jsou proti startu ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. Podle Fialy je nutné respektovat autonomii sportovního prostředí, jejich účast na klíčových sportovních událostech ale nepovažuje za vhodnou. „Jejich kolegové z Ukrajiny často bojují za svou svobodu, za své životy, nemohou trénovat, trpí a celá myšlenka olympijského hnutí by tím byla pokřivena,“ řekl premiér.
Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) je potřeba si uvědomit, že ruští sportovci jsou vychováni ruským státem. Na Ukrajině zemřely stovky sportovců a trenérů, olympijské ideály byly pošlapány, řekl. „Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří,“ uvedl Lipavský
„Na LOH v Londýně 1948 nesmělo Německo a Japonsko. Podobně dopadly země, které měly na svědomí rozpoutání 1. svět. války – LOH 1920, 1924. Tehdy to šlo. Dnešní rozhodnutí šéfa MOV je hanebné. Doufám, že se to ještě podaří zvrátit,“ napsala na twitteru senátorka Miroslava Němcová (ODS).
Nesouhlasný postoj České republiky potvrdili i představitelé Národní sportovní agentury a Českého olympijského výboru. „Dokud trvá ruská agrese, Český olympijský výbor jasně podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce,“ uvedl ČOV.
Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. „Názor Mezinárodního výboru, že by se jednotlivci z obou zemí mohli pod neutrální vlajkou a po splnění dalších podmínek mohli zařadit zpátky do soutěží, vnímá ČOV jen jako doporučení pro jednotlivé sportovní svazy,“ uvádí na webu.
Předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek bude konzultovat další kroky s evropskými partnery. „Rozhodnutí MOV mě velmi zaskočilo. Postoj České republiky vůči účasti ruských a běloruských sportovců je od začátku války stejný – dokud probíhá ruská agrese, žádní sportovci zemí, které agresi vyvolaly, se nemohou účastnit vrcholných sportovních akcí, natož pak olympijských her,“ uvedl Šebek a dodal:
„Velké mezinárodní sportovní svazy jako fotbal, hokej, basketbal, atletika, biatlon nadále neumožňují kvůli probíhající válce účast ruských sportovců. MOV jde úplně opačným směrem a naopak nabádá svazy, aby ruské sportovce do soutěží pustily. To považujeme za nepřijatelné a budeme usilovat o změnu postoje MOV.“
Svoboda: Nejsem na špatné straně
Vlnu emocí i silnou kritiku vyvolal svým rozporuplným rozhovorem v České televizi olympijský vítěz v moderním pětiboji a člen Českého olympijského výboru David Svoboda. Vyjádřil se pro účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v kvalifikačních soutěžích. Na slova moderátorky o Rusku jako agresorovi pak odvětil: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“
Svoboda se vyjadřoval také k anonymní anketě mezi českými sportovci k účasti či neúčasti ruských a běloruských sportovců. „V anketě se vyjádřilo 208 našich sportovců a výsledky byly nejednoznačné. Z toho nelze zaujmout nějaké plošné stanovisko. Jedná se o neutrální výsledek a i moje stanovisko je neutrální. Osobně jsem přesvědčený, že politika do sportu nepatří,“ řekl.
Svoboda je šéfem Komise sportovců Českého olympijského výboru a členem Dukly, která spadá pod ministerstvo obrany. Jeho postoj proto odsoudila i ministryně obrany Jana Černochová z ODS. „Na vlastní oči jsem viděla, co Rusko páchá za zvěrstva. Ne! Není normální, aby ruští a běloruští sportovci jeli na olympiádu, na kterou Ukrajinci nepojedou, protože brání svou vlast nebo je zabili. Nepochopím, jak tohle voják a olympionik může zpochybňovat!“ uvedla.
Rozladěni výroky moderního pětibojaře byli i někteří čeští sportovci. Kritiku schytal třeba od exbrankáře Dominika Haška nebo kajakáře Vavřince Hradilka. Ve čtvrtek se David Svoboda na sociálních sítích za svá slova omluvil. Prohlásil, že některá jeho vyjádření vyzněla nešťastně.
„Rozumím racionálním důvodům, které MOV k tomuto postoji vedou, ale nejsem obhájcem MOV ani ruských a běloruských sportovců. Mrzí mě, že dlouhodobě není dodržována například Olympijská charta a další závazné dokumenty. Mým záměrem bylo především prezentovat neutrální stanovisko Komise sportovců ČOV, podložené výsledky dotazníku, provedeného mezi českými sportovci,“ napsal Svoboda.
Zdůraznil, že v žádném případě neschvaluje válku na Ukrajině ani nemá důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mu pode jeho slov pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala.
„Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla nešťastně a zřejmě způsobila zcela jiný dojem, než jak jsem to měl v úmyslu. Do domnělé pozice "ďáblova advokáta" ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru. Neměl jsem den. Nebojte se, nejsem na špatné straně. Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě,“ napsal nejúspěšnější moderní pětibojař české historie.