60 let české misie v Kalifornii: Oslavy víry a tradice
Oslavy probíhají na různých místech Kalifornie včetně San Diega, Los Angeles, San Franciska. Mše celebrovaná Václavem Malým se konala také v Polském centru Yorba Linda.
Je poslední nedělní zářijové ráno. Normálně bych se šel ochladit do vln Pacifiku. U pobřeží v Santa Monice je ale zataženo a chladno. Sedám do auta a jedu na oslavy sv. Václava, patrona českého národa a 60. výročí české misie v Polském centru v Yorba Linda. Vzdušnou čarou to není nijak daleko, ale po dálnici v plné rychlosti to trvá více jak hodinu. Řízení vyžaduje od řidiče pozornost nejenom kvůli tomu, že se místy až po osmi pruhové dálnici smí předjíždět zleva i zprava, ale i pomalá jízda pod 50km/hod je penalizována. Většina výhledů z dálnice je omezená odhlučňovacími stěnami, a tak se stoupající teplotou směrem na východ mám možnost popřemýšlet o tom, co v Los Angeles Times v roce 2003 o náboženství v České republice napsal Jeffrey Fleishman: “O Češích je známo, že jsou
nejateističtější zemí v Evropě a tvrdí to s jistou hrdostí. Věří, že žijí plnohodnotný život bez jakéhokoli náboženství. Vzpurní a podezřívaví Češi nejsou úplně bezbožní. Prostě se moc nezajímají o organizované náboženství. Jsou rezervovaní, pokud jde o božské záležitosti, a mnozí pohlížejí na katolicismus – převládající náboženství – jako na staletého utlačovatele.“
Mix surrealismu od romanopisce Franze Kafky s mudrováním absurdního dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla dodává náboženství odpor k posvátnosti.
Do areálu polského centra v Orange County, vzdáleného od pobřeží Pacifiku 90 km, jsem dorazil bez obvyklých problémů, havárií a ucpávek provozu. Jenom venkovní teplota o deset stupňů Celsia dala vědět, že jsem se přiblížil na dosah pouště.
Spojení víry a komunity
Středem oslav kulatého výročí byla slavnostní mše, kterou provázel hrou na varhany a zpěvem otec Dušan Hladík z Chicaga. Během ní poděkovali věřící za ty, kteří byli u zrodu misie, i za všechny živé a zemřelé krajany. Po mši sv. a po pohoštění byla beseda s panem biskupem Václavem Malým z Prahy: “Pro mne je úžasné přijít do osobního styku a seznámit se s životem místních krajanů. Mít možnost jim naslouchat a zjistit co, je zajímá.“
K nejčastějším dotazům patřila otázka týkající se přežití kalifornské misie. Všichni společně věří, že náboženské služby při narozeních, svatbách i pohřbech tady v českém jazyce by měla zůstat. Nebude to jednoduché, ale s boží pomocí k tomu dojde, věří farníci. Podobně jako u krajanských spolků členství odolává stárnutí a malému zájmu mladých generací.
Faráři z celého světa
Součástí oslav bylo i setkání českých kněží působících v zahraničí. Farář Antonín Špaček, který sloužil více jak dvacet let v Curychu a dnes je důchodce, vysvětlil: "Zemřelý biskup Esterka přišel s nápadem, abychom se setkávali a předávali si zkušenosti z naší práce. Letos jsou zde zástupci z Německa, Itálie, Švýcarska a USA, včetně zdejšího organizátora Libora Svorcika.“
Zpáteční jízda se kvůli nějakým uzavírkám protáhla, a tak byl čas zavzpomínat na počátky zdejší České misie. V Kalifornii u její kolébky v roce 1964 stál otec Adolf Pelikán a po jeho smrti Jaroslav Popelka, který rozšířil pastorační péči také na krajany, kteří žili v San Franciscu a později na ty v San Diegu. Biskupové Jaroslav Škarvady a Petr Esterka měli další velkou zásluhu na práci pro zdejší věřící krajany.