Sto tisíc na ruku. V Praze běží unikátní projekt na pomoc bezdomovcům inspirovaný Kanadou

V Česku se rozjel unikátní projekt s názvem New Leaf Česko. Jde o to, že vybraní lidé bez domova dostali jednorázovou podporu ve výši 100 tisíc korun a to, jak s penězi naloží, je jen na nich. Nezisková organizace Neposeda, která za projektem stojí, věří, že jim finanční injekce pomůže odrazit se ode dna a státu by to do budoucna ušetřilo nemalé finance. Inspirace pramení z úspěšného projektu v Kanadě.

Do projektu New Leaf Česko bylo vybráno 40 lidí bez domova z Prahy. K získání finanční injekce 100 tisíc korun museli splnit tři kritéria – musí být českým občanem, doba jejich života na ulici nesmí přesahovat dva a půl roku a nesmí mít problém s alkoholem a s drogami. Jejich věkové spektrum je od 19 do 84 let.

„Projekt New Leaf předpokládá, že dát člověku bez domova jednorázově větší částku, v našem případě 100 tisíc korun, dokáže toho člověka nejen dostat z ulice, ale zároveň každoročně ušetřit desítky milionů korun z našich daní,“ naznačuje hlavní cíle projektu Jana Hamplová, ředitelka organizace Neposeda a jedna z klíčových osob projektu.

„Teď to funguje tak, že lidem bez domova platíme sociální služby, zdravotní služby, azylové domy, občas jim dáme jídlo nebo spacák. Ale tato pomoc nevede k tomu, aby se ti lidé z ulice dostávali. Pouze jim to ten život na ulici prodlužuje a mírně ulehčí. Některým z nich jako bonus vyplácíme tzv. dávku v hmotné nouzi, která měsíčně činí průměrně  3 tisíce korun. Já se ocitnout na ulici a dostat 3 tisíce korun, tak si tu flašku jdu koupit taky. A víte, kolik nás tato nefunkční pomoc už stála? Jsou to miliardy,“ dodává.

Společnost v Česku podle Hamplové vnímá bezdomovce jako špinavé, opilé či zdrogované lidi, kteří se celý den válí na lavičce v parku. To je podle ní ale jen špička ledovce, která je viditelná. Problém je mnohem hlubší.

Ilustrační foto: Michal Záboj,  Český rozhlas

„Člověk bez domova je například i starý pán, který ovdověl a nemůže finančně utáhnout bydlení. To je ta část ledovce pod hladinou, která není vidět, která neustále roste, a stojí nás čím dál tím víc peněz. A my věříme, že tento nástroj tyto lidi prakticky okamžitě postaví na nohy, když o tu střechu nad hlavou přijdou. Nenechá je roky na ulici máchající se ve vlastních chybách a neštěstí. A zároveň očekáváme, že to ušetří spoustu peněz z našich daní. Stejně jako se stalo v Kanadě,“ doufá Hamplová.

Sociální investoři

Zda peníze opravdu pomohou snížit počet lidí bez domova v ulicích, se ukáže za rok. Podle dat z Kanady byl projekt velmi úspěšný. Úspora jen na azylových domech tam činila v přepočtu 186 tisíc korun na člověka, bezdomovci díky penězům (v Kanadě dostali v přepočtu 125 tisíc korun) strávili na ulici o 99 dnů méně, zaplatili si stabilní bydlení a dokázali ušetřit z této částky až 26 tisíc korun. A důležité také je, že si nezvýšili svoje výdaje za alkohol, drogy nebo cigarety.

Foto: New Leaf Česko

Za financováním projektu New Leaf Česko stojí ministerstvo práce a sociálních věcí a projekt hledá zároveň i sociální investory.

„Hledáme lidi, kterým ten projekt dává stejný smysl jako nám a jsou ochotni do něj investovat. Investovat, ne darovat. Protože když darujete, neočekáváte nic nazpátek. Když investujete, chcete mít o svojí investici přehled a zároveň očekáváte nějakou finanční návratnost. V našem případě je to ta úspora na daních. Sociální investor ale očekává, že ty peníze někomu i pomůžou. V našem projektu jsou to lidi bez domova. Přidanou hodnotou sociální investice je ale i to, že to pomůže celé společnosti,“ konstatuje Hamplová.

Filmový dokument

Lidi bez domova, kteří dostali finanční injekci, bude během jednoho roku sledovat desítka výzkumníků, analytiků a sociálních pracovníků. V pravidelných intervalech budou zjišťovat, co s financemi udělají, za co je utratí a zda využijí nějaké další veřejné služby, například zdravotní nebo sociální.

Filmový tým pak bude celý rok natáčet životy těchto lidí, zjišťovat, co se u nich změnilo, a jestli se dokázali díky financím dostat z ulice.

Ilustrační foto: Honza Ptáček,  Český rozhlas

„Na základě výsledků výzkumu a záznamů dokumentu pak tým vyhodnotí, zda se nám daňovým poplatníkům po finanční i lidské stránce vyplatí současné přístupy k bezdomovectví nebo tento inovativní přístup inspirovaný projektem New Leaf v Kanadě," píše se na webu projektu.

Součástí dokumentu bude i zaznamenávání inovativních přístupů sociálních pracovníků, se kterými budou lidé bez domova spolupracovat.

Odhady počtu lidí bez domova v Česku se různí. Při sčítání lidu v roce 2021 se ukázalo, že jich je dvacet nebo třicet tisíc. Odhady organizací, které se bezdomovectvím zabývají, jsou ale někde mezi třiceti až sedmdesáti tisíci. Podle letošní zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je v Česku počet lidí, kteří žijí na ulici, největší ze všech rozvinutých zemí. V přepočtu na počet obyvatel jde o třetí nejhorší výsledek ze všech zemí OECD.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: New Leaf Česko
klíčové slovo: