ČEZ uzavřel s Rolls-Royce SMR dohodu o spolupráci na vývoji malých reaktorů. Za podíl dá miliardy
Česká polostátní energetická společnost ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly dohodu o spolupráci při zavádění technologie malých modulárních reaktorů. ČEZ v britské společnosti koupí 20procentní podíl za jednotky miliard korun a bude se přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě.
Spolupráce je připravována na několik desetiletí a podle ČEZu představuje mnohem více než jen dohodou mezi společnostmi Rolls-Royce SMR a ČEZ. „Jde o významné posílení vazeb mezi vládami Velké Británie a České republiky a o signál silného závazku k budování mezinárodního dodavatelského řetězce, který vytváří obrovskou příležitost pro rozvoj kapacit v obou zemích a přináší i významný hospodářský růst,“ píše česká společnost na webu.
Podle premiéra Petra Fiala (ODS), který byl u podpisu v Kramářově vile, přispějí malé modulární reaktory ke zvýšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti Česka. A je to také jedinečná příležitost pro české firmy.
„Strategické partnerství mezi společností ČEZ a Rolls-Royce je základem pro to, aby Česko bylo v oblasti malých modulárních reaktorů skutečně důležitým hráčem. České firmy získají prostor nejen při vývoji těchto reaktorů, ale také jako součást dodavatelských řetězců a budou se podílet na mezinárodních dodávkách. Nechceme technologie jen nakupovat, chceme se na jejich vývoji i výrobě také podílet,“ řekl Fiala k dohodě.
Společnost ČEZ pro výstavbu modulárních reaktorů vybírala z několika zahraničních společností, byly mezi nimi mimo jiné Westinghouse či EDF, které se ucházely i o stavbu velkých bloků. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše cílila od začátku právě na to, aby se mohla podílet i na vývoji a výrobě technologie.
„Nehledali jsme pouze dodavatele, ale dlouhodobé partnerství pro vývoj technologie i společnou obchodní strategii. Britskou společnost jsme vybrali jako preferovaného dodavatele. Chceme využít naše dlouholeté zkušenosti v jaderné energetice i vysokou technologickou vyspělost Britů,“ vysvětlil.
„Výhodou investice pro Česko je, že Rolls-Royce SMR svůj dodavatelský řetězec teprve tvoří, a české firmy tak mají jedinečnou možnost být od počátku jeho součástí a využít tuto příležitost v maximální možné míře včetně zapojení v zahraničí,“ dodal Beneš, který nevyloučil možnost dalšího navýšení podílu v britské firmě.
Uzavření spolupráce ocenila také britská strana. Podle generálního ředitele Rolls-Royce Tufana Erginbilgice nabízí oběma firmám příležitost k vybudování silné pozice v jaderné energetice.
„Těší nás, že jsme dostali tuto významnou příležitost rozvíjet technologii SMR v České republice. Společnost ČEZ vítáme jako strategického investora a partnera společnosti Rolls-Royce SMR. Máme společnou vizi a společnost ČEZ dále posiluje naši schopnost budovat stabilní, bezpečnou a nízkouhlíkovou energetiku. Plníme tak náš příslib být přední evropskou firmou v oblasti SMR. Dnešní oznámení je zárukou, že podnikání společnosti Rolls-Royce SMR má nakročeno k úspěchu ve Velké Británii, České republice i po celém světě,“ řekl.
Teplo pro 45 tisíc domácností
Malé modulární reaktory by měly mít ve srovnání s velkými reaktory v Temelíně zhruba poloviční výkon. Jejich výstavba by měla být ale kratší a levnější. Podle informací ČEZ je malý modulární reaktor od firmy Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor, který využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů, životnost reaktoru se počítá na nejméně 60 let.
„Britský projekt, do kterého vstupujeme, vyvíjí Rolls-Royce s podporou britské vlády už od roku 2016. Reaktor je schopen dodávat elektřinu i teplo, a nahradí tak emisní uhlí a plyn pro vytápění. Zajistí teplo až pro 45 tisíc domácností,“ uvedl na síti X Daniel Beneš.
První malý modulární reaktor by se měl podle plánů ČEZu začít v Česku budovat po roce 2030 v Temelíně.