Díky žížalám je lepší úroda. ADRA a čeští výzkumníci pomáhají zemědělcům v Kambodži
Nikdy bychom neřekli, že můžeme vydělávat na chovu žížal, prohlásili zemědělci v Kambodži. ADRA a Česká zemědělská univerzita jim ukázaly projekt na kompostování pomocí žížal. Program podpořilo i české ministerstvo zahraničí.
Jak uvedla Michaela Šrubařová z organizace ADRA, jedná se o metodu tzv. vermikompostování. Co to přesně je?
"Je to zpracování třeba i kuchyňských odpadů pomocí žížal. Jde o vytvoření kompostu, který se pak využívá k zúrodnění půdy."
Kolik farmářů se projektu zúčastnilo?
"Celkově se zúčastnilo 160 farmářů. Potom se ještě školili lídři místních samospráv, aby došlo k většímu propojení, a nezůstalo to jen u těch malých farmářů. Jednou ze součástí projektu bylo navázání spolupráce mezi jednotlivými farmáři a podniky, díky kterým dochází k odbytu vyprodukovaného kompostu, a potom k jeho nabídce na lokálním trhu."
Byla to pro farmáře novinka?
"Určitě, kompostování pomocí žížal není v Kambodži úplně známou věcí, tudíž pro ně to novinka byla. Máme i farmáře, kteří nám po tom školení sdělili, že by nikdy neřekli, že se může vydělávat na tom, že budou chovat žížaly. Pro účely toho projektu tam byly dovezeny i jiné druhy žížal, které jsou třeba rychlejší v pojídání té potravy, a mají větší produkci toho kompostu."
Viděli jste už nějaké účinky?
"Určitě. Tento projekt byl velice úspěšný mezi farmáři. Už během roku, kdy se to farmáři naučili, a aplikovali ten kompost na svých polích, tak už dnes mohou vidět zvýšenou produkci. Ta půda lépe zadržuje vodu, rostliny mají více živin, jsou zdravější. Výsledky jsou vidět docela rychle."
Zemědělské inovace s českou stopou proběhly v provincii Pursat od února do listopadu 2024. Díky českému know-how tak získali farmáři znalosti, jak zvýšit úrodnost půdy díky produkci přírodního hnojiva.
Související
-
Kde Česko pomáhá
Nabízíme vám konkrétní příběhy z šesti prioritních zemí, kam v současnosti směřuje česká pomoc.