Kde domov můj si Češi notují už 190 let

Mozaika od Jakuba Obrovského na námět české hymny, která se nachází v Národním památníku na Vítkově

„Kde domov můj“ – budoucí česká hymna, poprvé zazněla 21. prosince 1834. Stalo se tak ve hře se zpěvy Fidlovačka. Text Josefa Kajetána Tyla vytvořil s melodií Františka Škroupa harmonický celek a píseň začala žít vlastním životem.

Foto: e-Sbírky,  Národní muzeum - Historické muzeum,  CC BY 4.0 DEED

Když Josef Kajetán Tyl psal svou novou frašku Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, jistě věřil v úspěch. Ani ve snu ho určitě nenapadlo, že s ní sklidí celonárodní úspěch.  Mírumilovná píseň o tom, jak je u nás hezky, se v roce 1920 stala usnesením vlády oficiální hymnou, tedy první částí hymny československé následována první slokou nynější hymny slovenské (Nad Tatrou sa blýska). Paradoxně autor melodie František Škroup se v Čechách uznání nedočkal. Třicet let byl dirigentem ve Stavovském divadle, ale po neshodách s ředitelstvím byl propuštěn a odešel jako kapelník do opery v Rotterdamu. "Kde domov můj" alespoň zazněla na trumpetu na jeho pohřbu.

Zamyšlení nad délkou i melodií

Nototisk písně z konce 19. století | Foto: e-Sbírky,  Národní muzeum - České muzeum hudby,  CC BY 4.0 DEED

Hymna se během let dočkala mnoha různých aranžmá, mnohé z nich uchovává archiv Českého rozhlasu. Jednou z nejstarších nahrávek je německá verze československé hymny. Je nazpívaná německy mužským pěveckým sborem někdy ve 30. letech 20. století. Kvalita provedení není dobrá a melodie příliš neodpovídá. V roce 1933 (nebo 1934) vznikla asi nejdelší verze československé hymny. Je velmi pomalá, utahaná a trvá bezmála dvě minuty.

Podobu české hymny se pokoušeli měnit jedinci i organizace. Naposledy v roce 2018 přišel Český olympijský výbor s tím, že česká hymna patří k nejkratším a sportovci tak při medailových ceremoniálech stojí na stupních vítězů krátkou dobu. Oslovili skladatele Miloše Boka, který představil několik úprav. Kromě krátkodobého mediálního rozruchu skončily jeho verze stejně jako všechny předchozí v archivu jako kuriozita. Melodie Františka Škroupa s textem Josefa Kajetána Tyla tak zůstává i po 190 letech beze změn.

klíčová slova:

Související

  • Hity klasické hudby

    Česká klasická hudba je nejen součástí kultury, historie národa, ale doslova české duše. V letošním roce jsme pro vás připravili cyklus známých hitů české klasické hudby.