Nová metoda umožní využít větší počet dárců při transplantaci plic

Fakultní nemocnice Motol, foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha

Centrum ve Fakultní nemocnici Motol, které jako jediné v zemích východní Evropy transplantuje plíce, má pro příští rok připravenou novinku, která umožní využít většího počtu dárců. Při nové metodě se totiž plíce vyjmou z těla dárce, napojí na mimotělní krevní oběh a ventilátor, takže dýchají.

Fakultní nemocnice Motol,  foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Program s názvem Ex vivo má být do praxe zaveden na začátku roku 2013. Ročně dostane v Česku nové plíce asi 20 lidí. Potřebovalo by je však mnohem víc. Například v roce 2009 dostalo nové plíce 22 lidí, dalších 24 na čekací listině zemřelo. Nenašel se pro ně vhodný orgán. Plíce jsou velmi křehké a po vynětí z těla ztrácejí funkci. Použitelná je tak sotva pětina dárcovských plic. Nová metoda má jejich počet zvýšit. Zjednodušeně se dá popsat tak, že jsou při ní plíce umístěny do průhledné polokoule, kde mohou žít mimo tělo pacienta několik hodin. Napojí na mimotělní krevní oběh a ventilátor, takže dýchají. Plíce se vyšetří pohmatem, zrentgenují. Když jsou v pořádku, dají se naplněné vzduchem do vaku a ledu a přesunou na sál k transplantaci.

Centrum v Motole provedlo za 15 let už 200 transplantací plic. Jedním z příjemců byl Ivo Dostál. Na nové plíce čekal několik měsíců.

"Už nechodím do práce, přes půl roku jsem na nemocenské, což znamená, že sedím doma a starám se o to, abych neumřel,"

Robert Lischke a pacientka po transplantaci plic Hana Procházková,  foto: ČTK
uvedl v roce 2009 v České televizi. Bez zastavení neušel víc jak deset kroků. Jeho život se po transplantaci změnil:

"Zvládám úplně všechno, jako kdybych nebyl nikdy nemocný. Běhám do schodů, jezdím na bruslích, plavu a mám novou přítelkyni."

Sama transplantace plic stojí kolem půl milionu korun, spolu s potřebnou léčbou a další péčí vyjde první rok na dva miliony, hradí je zdravotní pojišťovny. Aktuálně je na čekacích listinách 39 pacientů.

"My jsme zpočátku prováděli tak kolem deseti transplantací plic ročně a v posledních čtyřech pěti letech provádíme kolem dvaceti transplantací,"

řekl v České televizi přednosta kliniky profesor Robert Lischke. Je žákem profesora Pavla Pafka, který v prosinci před 15 lety provedl první transplantaci plic v České republice. Celkem v Motole za 15 let provedli 200 těchto transplantací. Profesor Pafko jich má na kontě polovinu. Zkušenosti sbíral u vídeňského profesora Waltra Klepetka:

"Vždycky, když kolegové zavolali z Vídně, tak jsme sedli do auta, jeli tam, asistovali jim. Pak nás nechali některé transplantace provést a pak jsme teprve provedli transplantaci v Praze."

Robert Lischke  (třetí zleva) a Pavel Pafko  (druhý zprava) s některými ze svých pacientů,  foto: ČTK
Té se měl profesor Klepetko také zúčastnit. Byl připraven speciál, ale kvůli špatnému počasí přistál v Brně. Do Prahy přijel, když transplantace skončila a přivezl láhev šampaňského. Prvním pacientem byl muž, který žil po transplantaci šest let. Letos už v Motole provedli i opakovanou transplantaci. Novou plíci dostala Hana Procházková z Liberce. Před 14 lety dostala levou plíci, teď pravou, každou od jiného dárce.

"Největší problém každého transplantačního programu je nedostatek orgánů. Přece jen nyní české nemocnice dávají více dárců, takže, jak říkal kolega Lischke, jsme schopni provést za rok až 20 transplantací,"

dodal pro Českou televizi Pavel Pafko.

Na podzim proběhla v šesti českých městech kampaň proti chronické obstrukční plicní nemoci a kouření s názvem "Česko, dýchej". Návštěvníci si mohli zdarma nechat vyšetřit dýchání spirometrií. Výsledek šetření byl alarmující. Lékaři odhalili dýchací potíže téměř u třetiny z 1500 návštěvníků. Lékař Stanislav Kos v reakci na výsledky uvedl, že onemocnění plic jsou často podceňována. Přitom chronická obstrukční plicní nemoc, při které se zužují průdušky, je v současnosti pátou nejčastější příčinou úmrtí v zemích s vyšším příjmem.