Nové QSL karty Radia Praha

Rozhledna na vrchu Blaník
0:00
/
0:00

Před námi je Nový rok a s ním i naše nabídka nové série QSL karet. V roce 2007 budou mít podobu osmi pohlednic se známými rozhlednami České republiky. A které to jsou?

Rozhledna na vrchu Blaník | Foto: Marek Ondráček
Začněme na bájném vrchu Blaník ve středních Čechách. Třicetimetrovou rozhlednu ze dřeva postavil v roce 1943 Klub českých turistů na místě její starší předchůdkyně z roku 1895, říká Miloš Lehký.

"Je dost zajímavé, že na začátku 2. světové války bylo vůbec možné takovouhle stavbu otevřít, ale máme kolaudační list. Je to dřevěná stavba vysoká asi 28 metrů a je to typ husitské hlásky."

Mimochodem, právě k hoře Blaník se vztahuje známá pověst o blanických rytířích, kteří z hory vyjedou, až bude českému národu nejhůř.

Ještě starší je rozhledna z roku 1864 na Děčínském Sněžníku v severních Čechách. Původně sloužila pro geografická měření a v roce 1936 na ní byl poprvé zachycen televizní signál z olympijských her v Berlíně.

Jiné jsou ještě starší. Například kleťskou rozhlednu na nejvyšší hoře Blanského lesa u Českého Krumlova nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg už roku 1825.

A ještě o pět let jej předběhli stavitelé rozhledny Krásný Dvůr v největším anglickém parku u zámku Krásný Dvůr u Podbořan v severních Čechách.

Minaret  v Lednici | Foto: ČTK
Opravdovým klenotem je Minaret v Lednici. Vůbec nejstarší rozhledna v České republice pochází z roku 1802 a je součástí Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě, postaveného šlechtickou rodinou Liechtensteinů. Patří dokonce mezi chráněné památky UNESCO, uvedla Dáša Remešová z agentury Areal.

"Je to stavba, která byla postavena v době, kdy se celý park přebudovával do anglického slohu. A v té době začínalo na přelomu 18. a 19. století nastupovat období romantismu. Takže i zahradní architekti začali přemýšlet o tom, že je třeba zahrady doplňovat nějakými romantickými stavbami. I minaret v Lednici byl postaven jako romantická stavba. Nikdy nesloužil k bohoslužbám, i když nápisy vyjadřují určité myšlenky z Koránu."

Na nejvyšší vyhlídkovou galerii vede schodiště s 302 stupni. Neobvyklá stavba si vyžádala i zvláštní stavební řešení. Aby mohl být nahoru dopravován materiál, vybudoval jeho stavitel spirálovou rampu. Aby rozptýlil obavy zedníků, vyjel údajně jakýsi kaprál císařského jízdního pluku až k vrcholu, aniž by jeho kůň projevil nejmenší známky strachu.

Rozhledna na Pradědu | Foto: www.jeseniky.cz
České rozhledny mají i svá nej...Nejzápadnější rozhledna v České republice od roku 1904 stojí v Háji u Aše.

A jedna z nejmodernějších a také nejvýše umístěných rozhleden se nachází ve výšce 1491 metrů na vrcholu hory Praděd v Moravskoslezském kraji. Stojí na místě dřívější kamenné rozhledny a od 80.let minulého století je na ní televizní vysílač.

Poslední v nabídce nových QSL karet Radia Praha je pohlednice jedné z dominant Prahy, Petřínské rozhledny. Je umístěna na vrchu Petřín. Stavba z roku 1891 vznikla z iniciativy Klubu českých turistů jako zmenšenina pařížské Eiffelovky, říká Jiřina Chrastilová z Pražské informační služby.

"Je ale pětkrát menší. Takže si to spočítáme. Když Eifelovka má tři sta metrů, tak ta pražská je vysoká 60 metrů."

Rozhledna, z níž je nejlepší pohled na Prahu, navíc letos slavila už 115 výročí. Hotová byla za pět měsíců a to díky šikovnosti stavitelů. Například nýty, kterými se konstrukce sesazovala dohromady, nahřáli na zemi v kleštích a pak je házeli těm na věži, kteří je kleštěmi chytali.

Nejjednodušší způsob, jak získat naše posluchačské karty, je poslat poslechovou zprávu na známou adresu: Radio Praha, Vinohradská 12, 120 99 Praha, Česká republika.