Nově zvolenému poslanci Plocovi prý někdo nabízel úplatek za přestup k zeleným

Pavel Ploc and Jiri Paroubek, photo: CTK

Jen krátce po volbách se objevila další úplatkářská aféra. Nově zvolenému sociálnědemokratickému poslanci Pavlu Plocovi bylo údajně nabídnuto pět milionů korun za přestup ke Straně zelených. Právě jeden hlas navíc totiž formující se koalice ODS, KDU-ČSL a zelených potřebuje k získání důvěry v Poslanecké sněmovně. Pokračuje Martina Lustigová.

Jiří Paroubek a Pavel Ploc, foto: ČTK
Noví poslanci se ještě ani nevyznají ve spletitém labyrintu parlamentních chodeb a už je na světě první skandál. Více prozrazuje Pavel Ploc z ČSSD: "Já jsem byl kontaktován osobou, a ještě druhou, že mi nabídnou pět milionů, když přestoupím ke Straně zelených. Já jsem to jednoznačně odmítl. Moje povinnost byla informovat vedení ČSSD. ČSSD kontaktovala policii, která se se mnou spojila." Policie také začala od úterního večera Pavla Ploce chránit.

A jaká je reakce zelených? Jejich předseda Martin Bursík rozhodně odmítá, že by Pavla Ploce mohl chtít uplatit někdo z jeho strany: "My bojujeme proti korupci a neuplácíme. Za druhé takové peníze nemáme. A kdybychom je měli, tak je použijeme na profesionalizaci strany." Martin Bursík také uvedl, že Ploce osobně nezná a věc považuje za zpravodajskou hru.

Místopředseda ODS Ivan Langer řekl Lidovým novinám, že podle něj jde o "cílené dezinformace ze strany ČSSD". Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek to ale odmítá: "Já si myslím, že tak to není. Tady přeci vidíte čestného člověka, který v politice nikdy nebyl. Já považuji za naprosto jisté to, co tady bylo řečeno. A pan Langer nemůže vědět ani slovo, co se stalo, a už takovýmhle způsobem křičí."

Martin Bursík
Proč se tak brzy po volbách objevují slova o údajném úplatku? Na to jsem se zeptala politologa Petra Justa: "Já myslím, že je to naprosto přirozené v této situaci, která vznikla po výsledcích voleb, které daly té vznikající koalici pouze 100 hlasů, nikoli 101. Dalo se to poměrně brzy očekávat. Na druhou stranu si myslím, že je asi velmi nepravděpodobné, že by k tomu opravdu došlo, protože tím, že ta situace je natolik viditelná, natolik okatá, tak nevím, jestli zástupci Strany zelených nebo kterékoliv strany z té vznikající koalice by si toto dovolili." Podle Petra Justa se strany formující se koalice nebudou snažit získat potřebný hlas cestou úplatku, protože by se tím morálně zdiskreditovaly v očích voličů.

Komu může vyjádření poslance Ploce ublížit? To je otázka pro politologa Lukáše Valeše: "Já si myslím, že právě Ploc je až na druhém místě, jestli vůbec, a že se také může jednat o účelovou dezinformaci. Teď ale nemyslím, že by si ji pan Ploc vymyslel, to asi ne. Mluvím o účelové dezinformaci, která může mít za následek určité zdiskreditování Strany zelených." Podle politologa Petra Justa záleží na tom, jestli se informace o úplatku potvrdí. Pokud ano, ublíží to zeleným a celé vznikající koalici. A pokud se informace ukáže jako nepravdivá? "Pokud Plocovy výroky budou postupně dementovány různými relevantními zdroji, tak to může naopak uškodit jednak ČSSD jako takové, možná i panu Plocovi jako osobě,"říká Petr Just. A může jít o zinscenovanou hru? "Není to vyloučeno, a to právě vzhledem k tomu, že se jedná o velmi citlivé období, velmi citlivou otázku získání většiny pro vládu. Sice to samozřejmě nemohu říct na sto procent, protože nemám informace ze zákulisí ani ODS, ani Strany zelených, ani ČSSD, ale nevylučoval bych, že to může být nějaká strategická hra," soudí Petr Just.