Novou víceúčelovou halu bude v Praze stavět společnost Sazka

logo Sazky

Novou víceúčelovou halu, která je podmínkou pro pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2004, by měla v Praze definitivně postavit Sazka. Vlastníci této akciové společnosti totiž v úterý souhlasili, aby se Sazka ve výstavbě angažovala. Více informací má Josef Kubeczka.

logo Sazky
Padl dřívější investor finská Multiareena, padly dřívější lokality Hagibor a Maniny. Pozemky má Sazka získat v Praze-Vysočanech v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka od společnosti Quonex Real. Ta už minulý pátek zaplatila za zhruba sedmnáctihektarový areál zbývajících 60 miliónů korun správci konkursní podstaty zkrachovalé lokomotivky. "Pokud se týká pozemku, máme téměř jistotu, že ho získáme," tvrdil na úterní tiskové konferenci místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. Jako hlavní zdroj příjmů má podle něj sloužit nová hra:

"Chceme-li halu postavit, musíme ji stavět z výtěžku nové hry. Tuto hru vám z pochopitelných důvodů nemůžeme blíže specifikovat, protože se pohybujeme v konkurenčním prostředí a je předmětem obchodního tajemnství. Nic nenasvědčuje tomu, že by Sazka, vzhledem ke svému poslání, chtěla v budoucnosti dostavěnou halu provozovat sama."

"Peníze jsou v tuto fázi to nejmenší, i když se to zdá ironické. Máme na stole nabídky ze čtyř bankovních domů, které jsou ochotny nám nabídnout úvěr. V nejbližší době nás budou trápit tyto etapy - získat pozemky do trvalého vlastnictví, demolice, asanace, stavební povolení," řekl Roman Ječmínek.

Do říjnového kongresu Mezinárodní hokejové federace ale musí být jasno o tom, že Sazka je opravdu majitelem pozemků pro výstavbu haly a musí dostat povolení k nové sázkové hře pro financování výstavby. Co o tom soudí vládní zmocněnec pro výstavbu víceúčelové haly Ladislav Malý?

"Co se týče pozemků, tam je to otázka smlouvy dvou soukromně-právních subjektů. Taky těch pozemků je k dispozici více. To není jenom pozemek bývalé Lokomotivky, ale i pozemek, který v současné době vlastní akciová společnost Tesla, který je také ve Vysočanech, je také velice vhodný pro výstavbu. Jsem přesvědčen, že do října se vyřeší tyto majetkoprávní vztahy. Co se týče povolení k nové sázkové hře, pokud Sazka splní veškeré parametry, které k tomu povolení musí předložit ministerstvu financí, není důvodu, aby takové povolení nedostala."

S vývojem situace kolem pražské víceúčelové haly je spokojen i ten, kdo závazek její výstavby pro konání světového šampionátu přijal - předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut:

"Já bych chtěl poděkovat akcionářům Sazky, že se opravdu tohoto úkolu takto zhostili a slíbili, že by halu postavili. Během půldruhého roku mi několikrát spadl kámen ze srdce, ale zase mi ho tam někdo parádně vynesl zpátky. To znamená, že jsem absolvoval spoustu jednání, slibů, a zatím se nic neuskutečnilo. Já věřím, že tento kámen, který spadne, že se úplně rozdrobí tak, že už ho tam nikdo nedá dohrohromady zpátky."