Novou vládu by prezident Havel mohl jmenovat již 15. července

Předseda ČSSD Vladimír Špidla (vlevo) informoval 2. července na Pražském hradě prezidenta Václava Havla o pokračujících jednáních o sestavení nové vlády, foto: CTK

Během dvou týdnů - pravděpodobně 15. července - by mohl prezident Václav Havel jmenovat novou vládu. To je výsledek úterní schůzky hlavy státu s šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou. Překážkou v dalších rozhovorech už po úterý nejsou unionisté. Republikový výbor Unie svobody-DEU dal totiž najevo, že chce pokračovat ve vyjednávání. Další podrobnosti má Eva Petržílková:

Předseda ČSSD Vladimír Špidla  (vlevo) informoval 2. července na Pražském hradě prezidenta Václava Havla o pokračujících jednáních o sestavení nové vlády,  foto: CTK
Nový kabinet se bude skládat z věrohodných osobností, řekl šéf sociálních demokratů Vladimír Špidla na Pražském hradě prezidentu Václavu Havlovi. Zároveň ho informoval o průběhu povolebních jednání o novém kabinetu. Jeho jmenování by si oba přáli k patnáctému červenci. Vládní program bude mít podle Vladimíra Špidly to, co sociální demokracie považuje za klíčové a rozhodující.

"Před námi jsou dvě zlomové věci: vstup do Evropské unie a určitý odklon od něčeho, co bych nazval, zkorumpovaný typ tržního hospodářství, který se vyvinul v devadesátých letech."

Vladimír Špidla ujistil prezidenta, že po věcné stránce jednání o nové koaliční vládě pokračují dobře. Oba však dali v úterý najevo své obavy z postupu Unie svobody, která není jednotná. Do povolebních jednání prezident nebude zatím vstupovat. Je ale připraven tak učinit, pokud se situace zkomplikuje. Přesto věří v dobrý průběh rozhovorů.

"Nevyjde-li ta alternativa tříčlenné koalice, o které se dnes uvažuje, nastanou alternativy další. Podle mého mínění by bylo nejlepší, kdyby se povedla tato alternativa."

Sociální demokraty a Koalici čeká projednání tří posledních sporných bodů společného vládního programu. Otevřenými otázkami zůstávají: deficit státního rozpočtu, majetková přiznání pro bohaté a plošné přídavky na děti. Ještě tento týden by měly stranické vyjednávací týmy zahájit debaty také o rozdělení jednotlivých ministerstev. Překážkou v dalších jednáních o budoucím kabinetu už po úterý nejsou unionisté. Jejich republikový výbor totiž podle předsedkyně strany Hany Marvanové schválil dosavadní postup vyjednávacího týmu.

"A zároveň nás pověřil dokončením jednání o programových podmínkách koaliční vlády, a to při maximálně možném dodržení našich programových priorit, kde nám uložil, abychom při jednání o rozdělení rezortu upřednostňovali ty, které souvisí s programovými prioritami Unie svobody-DEU."

Současná vláda Miloše Zemana by mohla podat demisi příští čtvrtek 11.července v noci nebo v pátek 12. července ráno. Předpokládá to předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, který svolal na příští úterý ustavující schůzi nové dolní komory parlamentu. Až po ukončení tohoto ustavujícího jednání, což Václav Klaus odhaduje na čtvrteční večer nebo páteční ráno, podá dosavadní vláda demisi.

"Pak by bylo možné jmenovat novou vládu. A to trošku předurčuje třetí schůzi Poslanecké sněmovny, protože třetí schůze musí být přednesením vládního prohlášení a s hlasováním o důvěře vlády třetí schůze musí být do třiceti dnů od tohoto dne."

O vyslovení důvěry nové vládě by tedy měli poslanci hlasovat nejpozději 6.srpna.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio