Nový znalecký posudek tvrdí - Jan Masaryk byl zavražděn
Jan Masaryk, syn zakladatele československého státu a poválečný ministr zahraničí, podle všeho nespáchal v březnu roku 1948 sebevraždu, ani nezemřel při zoufalém útěku před nezvanými návštěvníky. Nový znalecký posudek tvrdí - byla to vražda. Více už Zdeňka Kuchyňová.
"Jan Masaryk musel být při plném vědomí, reflexivně vyrovnával dopad těla na nohy, kdyby byl vystrčen řekněme v bezvědomí , dopadl by v jiné poloze a došlo by k jiným zraněním. Sebevrah by mohl skočit po nohou, ale když to řeknu elementárně, nedopadne tak daleko."
Jak tvrdí Jiří Straus, kdyby Jan Masaryk skočil sám, dopadl by zhruba 70 cm od úpatí zdi. Jeho tělo však od ní leželo více než dva metry. Dopadl sice v ideální poloze pro přežití, ale síla při pádu z patnácti metrů mu utrhla srdce. Objevují se otázky, proč tento posudek, který vnáší do případu nové pohledy, byl vypracován až nyní."Já jsem zcela přesvědčen o tom, že to bylo možné zjistit až dneska . Poznatky o chování lidského těla při pádu z výšky se vlastně ukončily koncem loňskéhé roku. Řekněme před dvěmi , třemi lety bych ještě neměl dostatek informací, abych řešil tento případ."
Úřad pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu, který posudek zadal, nechce dělat ukvapené závěry. Jak řekl jeho mluvčí Jan Srb, světlo by do případu mohly vnést archivy bývalé sovětské tajné služby. V 90. letech se totiž objevilo několik svědectví, podle nichž mohl být Masaryk zavražděn na příkaz nebo přímo agenty sovětské tajné služby. Důkazy však chybějí.
" Je tam patrně, jak pan profesor říká, nějaké cizí zavinění. Jsou shromažďovány další materiály. Nicméně si nemyslím, že to povede k zahájení nějakého trestného stíhání konkrétní osoby. Myslím, že ta osoba vůbec nebude ztotožněna a i kdyby náhodou nějakým způsobem se to podařilo, tak z 99 - 100 procent nebude mezi živými . To znamená, nebude koho trestně stíhat."
Například Úřad dokementace a vyšetřování zločinů komunismu v roce 1995 oznámil, že zjistil jména dvou z pěti partyzánů, kteří měli být v Masarykově bytě. Jeden však nebyl schopen komunikovat a druhý rok před tím zahynul při výbuchu plynu. Bývalý vyšetřovatel Úřadu Josef Havel, který o případu napsal knihu, je přesvědčen, že Masaryka opravdu zavraždila pětice řízená českou a sovětskou tajnou policií. Nezratné důkazy však chybí. Ani po čtyřiapadesáti letech tedy není zcela jasné, za jakých okolností Jan Masaryk zahynul.