O postupu Slavie Praha v poháru UEFA se rozhodne až v Hamburku

Foto: ČTK

Fotbalisté pražské Slavie promarnili první šanci na postup. Ve svém třetím vystoupení v poháru UEFA nestačili na AS Monaco, kterému podlehli 0:2. O bytí či nebytí sešívaných na evropské scéně se tak rozhodne za 14 dnů na horké půdě v německém Hamburku.

Foto: ČTK
Francouzi kosí Prahu. Není to tak dávno, co si v duelu se Spartou v Lize mistrů otevřel na Letné střelnici Thierry Henry. Nyní se naprosto stejným kouskem, tedy dvěma přesnými trefami prezentoval jeho krajan Toifilou Mauolida. Třiadvacetiletý slávistický záložník Tomáš Hrdlička však viděl příčinu porážky především v neproměnění šancí v samém úvodu zápasu.

"Jak jste viděli, tak jsme na Monaco vlítli. Měl jsme i dvě, tři vyložené šance, bohužel jsme je neproměnili. Pak jsme inkasovali gól a od té doby se nám nedařilo, byli jsme zbrklí nevěřili jsme si. Měli jsme málo prostoru vepředu, jim to vyhovovalo a ve druhé půli už nás do ničeho nepustili."

Zleva monacký kníže Albert II.,  český premiér Jiří Paroubek a generální ředitel klubu Slavia Praha Vladimír Leška,  foto: ČTK
V souběžně hraném utkání porazila CSKA Sofia Viking Stavanger 2:0, čímž pořádně zamotala situaci ve skupině A. Pražanům tak v posledním zápase v Hamburku může za jisté konstelace stačit k postupu i porážka, ale na druhé straně při jiném vývoji může i remíza znamenat vyřazení. V postupové matematice bude jistě velkou roli hrát i skóre. Z tohoto pohledu mohou být slávisté vděční svému slovenskému brankáři Matúši Kozáčikovi, který v souboji s Monacem chytil tři jisté góly. S každým úspěšným zákrokem vzrůstalo jeho sebevědomí.

"Gól na 1:0 byla nějaká druhá střela, takže to nic příjemného nebylo. Po šancích, které jsem chytil jsem se cítil dobře. Vždycky když chytnu nějakou střelu nebo nájezd, tak to sebevědomí stoupá a to mi pomáhá."

Český hráč celku AS Monako Jaroslav Plašil  (vlevo) a Dušan Švento ze Slavie Praha,  foto: ČTK
Význam zápasu podtrhl fakt, že ho osobní návštěvou poctil i monacký kníže Albert II. Po závěrečném hvizdu rumunského rozhodčího Corpodeana byl jedním z mála, kdo měl dobrou náladu. Podobné pocity zažíval i český reprezentant ve službách Monaca Jaroslav Plašil, který však bezprostředně po utkání přiznal, že Slavia jeho tým v úvodu zaskočila.

"Dá se říct, že jsme to nečekali, ale Slavia hrála doma a udělala dobře, že na nás tak vlítla. My jsme těch úvodních deset minut přežili a pak jsme dali gól, který byl pro nás velmi důležitý."

Plašilovi se příliš nechtělo hodnotit vlastní výkon. Naopak se rozpovídal o prospěšnosti trenérské rošády. Francouz Didier Deschamps byl nahrazen na lavičce Monaca Italem Francescem Guidolinem.

"Určitě se to změnilo, protože hodně trénujeme taktiku a standartní situace. V dnešním zápase nám mnoho hráčů chybělo a ti, kteří je nahradili, odvedli výbornou práci a je to i díky nim, že jsme vyhráli."