O radaru v Brdech jednal v Česku ministr obrany USA Robert Gates

r_2100x1400_radio_praha.png

Kvůli radaru v Brdech navštívil Česko další vrcholný americký politik. Ministr obrany Robert Gates přišel se dvěma návrhy. Američané nabízejí Rusku, že základny v Česku a Polsku aktivují až ve chvíli, kdy budou mít přesvědčivý důkaz o jaderné technologii v Íránu. Hovoří také o tom, že by se do budování protiraketové obrany USA mohli zapojit Rusové - a to například formou pozorovatelů na základnách.

Robert Gates (vlevo) a premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK
V červnu byl v Praze prezident George Bush, nyní přijel ministr obrany Robert Gates. Spojené státy chtějí, aby se mohlo Rusko, které protiraketový deštník odmítá, samo přesvědčit o fungování obou systémů v Česku a v Polsku. Na základnách by mohli působit ruští zástupci.

"Tento návrh bychom předložili české vládě ještě před tím, než bychom o jeho detailech jednali s Rusy. V jednáních o něm bychom nepokračovali bez podpory a souhlasu českého kabinetu,"

uvedl Gates. Druhý americký návrh spočívá v tom, že by základny sice byly postavené, ale nebyly aktivní. K tomu by došlo až ve chvíli, kdy by existovaly důkazy o hrozícím nebezpečí z Íránu, například kdyby Teherán úspěšně provedl nějakou raketovou zkoušku. Jak se na odložení funkce radaru dívá bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý?

"Kdyby se spustil až bude hrozba, potom by se mohlo stát, že technické řešení, parametry i obsluha nebudou řádně připraveny. Tam určitý předstih musí být."

Mohou americké návrhy Moskvu přesvědčit, že systém není namířený proti ruské armádě? Tomu, aby radar sledoval i nebe nad Ruskem, mohou podle odborníků zabránit například mechanické bloky. Více už komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová a Robert Gates, foto: ČTK
"I kdyby viděli jakékoliv mechanické bloky, tak vědí, že radar se může otáčet, když se mu to umožní, o 360 stupňů a to je hlavní zdroj jejich obav. To, co řekl pan ministr Gates tady v Praze, je samozřejmě dobré. Je to trošku v duchu toho, oč žádal v Novoogarjovu prezident Putin právě ministra Gatese a Condoleezzu Riceovou, aby s tím trošku počkali. Chápal bych to, co řekl pan Gates v Praze, jako odpověď na Putinovu výzvu a jako gesto dobré vůle. Ale vzpomínám si, že když Gates a Riceová byli v Moskvě, tak ruská média, i ta liberální reagovala na jejich výroky a argumentaci tak, že Američané stavbu protiraketové obrany zahájí bez ohledu na to, co tomu budou Rusové říkat."

Gates při své návštěvě nezměnil názor českých sociálních demokratů, kteří výstavbu amerického radaru v Brdech odmítají. Premiér Topolánek zase nechtěl odpovědět na dotaz, zda by Češi s ruskou přítomností na základně souhlasili. Předseda Senátu Přemysl Sobotka to ale označil za obrovský problém pro Česko a prakticky nepřijatelnou možnost.

Tisk píše, že Gates svým výrokem nechtěně zasáhl argumenty ve sporu mezi zastánci a odpůrci základny. Pokud jde jen o obranný systém, musí čeští zastánci radaru s ruskou přítomností souhlasit. Pokud by Rusové měli možnost kontroly radaru, ztratili by argument zase odpůrci, kteří tvrdí, že by Rusko provokoval. Není však vůbec jisté, zda americká strana návrh skutečně vznese a zda by na něj Rusové někdy přistoupili.