Občané EU se zřejmě budou muset při pobytu delším než 90 dnů registrovat. Návrh zákona schválila vláda

Imigrační úřad

Pokud budou občané Evropské unie v Česku déle než 90 dnů, budou se zřejmě muset registrovat u ministerstva vnitra. Počítá s tím nový zákon o vstupu a pobytu cizinců, který schválila vláda.

Podle čtvrtletní zprávy o migraci bylo v Česku ke konci června 1,056.626 cizinců, ministerstvo vnitra odhaduje, že v Česku pobývá až 200.000 občanů EU, kteří nejsou zaregistrováni.

Vít Rakušan | Foto: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Zákon by měl začít platit od ledna 2026. Povinná registrace občanů EU by měla být spuštěna o rok později. Cizinci z EU, kteří na území ČR už žijí, budou mít povinnost se registrovat do dvou let.

"Je to zcela obvyklé ve většině zemí EU. Nejedná se o nějaké ztěžování jejich života, ale naopak je to velké volání měst a obcí v Česku, která nemohou třeba plánovat kapacity svých škol a školek a dalších zařízení," prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Dnes cizinci z EU pobyt oznamovat nemusí

Vyřizování žádostí o pobyt cizinců v Česku má být od roku 2026 digitalizované. Ministr upozornil, že změny, které zákon zavádí, se netýkají cizinců žádajících o azyl či dočasnou ochranu, není v něm implementován ani migrační pakt. Dotknou se ale cizinců, kteří legálně pobývají na území ČR.

V současnosti nemají občané EU povinnost svůj pobyt oznamovat. To s sebou podle ministerstva vnitra přináší problémy, obec za neregistrované cizince například nedostává peníze od státu. Rozdíly mezi skutečným a evidovaným počtem lidí může mít podle ministerstva vnitra dopady také do plánování kapacit školských nebo zdravotnických zařízení. Díky registraci budou mít samosprávy údaje o cizincích dostupné, pro cizince také budou podle návrhu dostupnější služby, které jsou vázané na ověření identity.

Konsorcium nevládních organizací: V EU jde trend opačným směrem

Lenka Kopecká | Foto: Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v připomínkovém řízení uvedlo, že zákon znevýhodňuje rodinné příslušníky občanů Česka, kteří spolu dříve nepobývali v jiném členském státu EU. Pravidla pro vstup a pobyt cizinců v Česku navíc zůstanou složitá, říká právnička konsorcia Lenka Kopecká.

"Z našeho pohledu to v mnoha ohledech je zákon ještě víc matoucí, než současná úprava."

Konsorcium nevládních organizací uvedlo, že rodinný příslušník českého občana, bude mít při pobytu v ČR horší postavení, než například rodinný příslušník rumunského, slovenského či německého občana, který tu také pobývá.

„Návrh zákona v současném znění vypadá jako trestání českých občanů za to, že žijí s příslušníkem jiného státu. Už takto musíme řešit byrokracii, která zásadním způsobem ovlivňuje rodinný život," říká Lucie Alalu Grinstein, jejíž manžel pochází z Peru. Sama pracuje pro Sdružení pro integraci a migraci. Podle konsorcia jde trend v EU opačným směrem.