Obchod se zbraněmi čekají lepší časy
Spojené státy Americké se rozhodly vybavit Českou republiku nejlepší technikou na odhalování nebezpečného vojenského materiálu jako jsou radioaktivní, nukleární látky české celní úřady.
Jedním z bodů programového prohlášení nového vlády ve zkratce zní: "Budeme pokračovat v reformě ozbrojených sil". Tým pro reformu armády na Ministerstvu obrany České republiky pracuje už zhruba dva roky. Na otázku: "Jak nejúčinněji armádu přetvořit tak, aby vznikla malá, levná, přitom ale obrany schopná vojenská síla, armádní specialisté odpovídají stručně. Armáda se musí profesionalizovat. To mimo jiné znamená zredukovat počty vojenských útvarů a rozprodat nepotřebný majetek. Kromě různých nemovitostí armáda prodává i různé druhy zbraní. Armádní nabídku kupodivu bez větších problémů naleznete na internetových stránkách www.army.cz V těchto dnech armáda České republiky nabízí ruční zbraně včetně munice a příslušenství - tedy samopaly vzor 58, zbraně pozemního dělostřelectva včetně munice, dokonce protitankové prostředky dělostřelectva včetně munice a příslušenství, přehledové a bojištní radiolokátory a prostředky nočního vidění.
Malá, ale účinná armáda samozřejmě něco stojí. Kdyby vojáci museli nepotřebný majetek likvidovat na vlastní náklady, pravděpodobně by rozpočet resortu, který činí 2,2 procenta z Hrubého domácího produktu (HDP), skončil neslavně. Není tedy divu, že se armáda chová jako obchodník. "Kdo dá víc, kupuje." Ne každý však může koupit od armády zbraně. Bez koncesní listiny, vydávané ministerstvem průmyslu a obchodu, se neobejdete, potvrdil to bývalý výsadkář, dnes úředník z odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Ministerstva obrany ČR Milan Smetana:
"Ten, kdo chce nakoupit zbraně k exportu, musí mít jednak zvláštní licenci, ale i koncesní listinu, která vyplývá z živnostenského zákona a zákona o zbraních."
Koncesní listinu získá pouze osoba s čistým trestním rejstříkem. Na každý obchod se zbraněmi, zvláště je-li záměrem kupujícího zboží exportovat do zahraničí, je vydávané zvláštní povolení takzvaná obchodní licence, kterou může získat pouze občan České republiky. Samozřejmě licence musí být v souladu s mezinárodními úmluvami. Zbraně se samozřejmě nesmí prodávat do embargovaných zemí. Ze zahraničního obchodu se zbraněmi, který odpovídá všem zákonným normám, se ale přes napojenou síť překupníků může stát snadno ilegální pašeráctví. Jak se Česká republika brání? Pokračuje Milan Smetana z Ministerstva obrany.
"Máme informační služby, které se podílí na posuzování oprávněnosti licence, ale především se ministerstvo jak obrany tak průmyslu a obchodu musí řídit zákonnými normami. Jak bude naloženo se zbraněmi v zahraničí podléhá zákonům té či oné země. Nemůže se stát, že bychom povolili vyvézt zbraně například do Iráku. To by pak byl nelegální, námi neschválený obchod."
Běžné kontroly na hranicích zabrání nelegálnímu převozu střelných zbraní pěchoty, samozřejmě větším vojenským vozidlům a podobně. Je však Česká republika vybavena technikou na odhalování radioaktivních, nukleárních nebo biologických zbraní? Ty totiž mohou být i ve formě takzvaného zboží dvojího použití. To znamená například dvě chemické látky sami o sobě neškodné, ale ve spojení vytvoří nebezpečnou zbraň hromadného ničení. Spojené státy Americké nabídly českým policistům, celníkům a vybraným úředníkům Ministerstva průmyslu a obchodu speciální výcvik na softwarové technolgii ke kontrole právě tohoto zboží dvojího použití. Prozradil v rozhovoru pro Rádio Praha šéf projektu Kevin Cummings z ministerstva obchodu Spojených států:
"Naučí se, jak se identifikují a detekují zbraně hromadného ničení, ale také látky, ze kterých se tyto zbraně vyrábějí. Výcvik bude zaměřený na chemické, nukleární a biologické zbraně a jejich komponenty. Česká republika má už dnes vynikající specialisty, a právě ty jsme vybrali. Budou se učit, jak analyzovat data, aby mohli zachytit podezřelé zboží. Naučíme je pracovat na nejmodernějším softwaru a zacházet se speciálním detektorem nukleárního gama záření. Touto technologií vybavíme i vaše celní úřady na východních hranicích zvláště se Slovenskem. Česká republika je v podobných projektech podporovaná Evropskou unií z programu Phare. Americká strana se snaží dohodnout, abychom se s projekty v České republice nepřekrývali, naopak doplňovali. Phare dává peníze hlavně na výstavbu různých zařízení, financuje širokospektrální projekty. My zajišťujeme kromě výcviku i dodávky technologií na nejvyšší úrovni, o kterých víme, že je evropští dodavatelé nemohou poskytnout. Necelých půl milionu dolarů vynaloží Spojené státy Americké k vyškolení dvaceti pěti českých policejních specialistů."