Obor pilot vojenského letounu bude studovat první žena

Kateřina Hlavsová, foto: CTK

Průzkumník a pilot vojenského letounu byly donedávna obory, kam se v armádě ženy nedostaly. Teď už je vše jinak a historicky první ženou, která byla přijata na školu pro budoucí armádní piloty, je devatenáctilá Kateřina Hlavsová z Pardubic. Podrobněji informuje Zdeňka Kuchyňová.

Kateřina Hlavsová, foto: CTK
Loni při přijímačkách neuspěla žádná z 13 dívek. Letos se jich přihlásilo šest, tři zvládly zkoušky, ale jen Kateřina Hlavsová prošla přísnými zdravotními prověrkami. Jak říká, někdo první být musí. Vojenské maskáče na sebe oblékla před několika dny a po tříměsíčním základním výcviku usedne do poslucháren Vojenské akademie v Brně, kde se čtyřletý obor pilot studuje. A s jakými pocity nastupuje?

"Největší strach mám z toho, že se možná na akademii objeví ještě takoví, kteří si myslí, že dívky na tento směr nemají. Já tedy doufám, že mě to nepotká a že mi nikdo nebude chtít podrážet nohy. Jinak si myslím, že by se všechno mělo dát zvládnout."

Nejvíc se Kateřina Hlavsová těší na to, až usedne po dvou letech poprvé do letadla. Zážitek z létání považuje za nezapomenutelný i poslední česká bojová armádní pilotka Eleonora Báčová, zejména pak to, když s letadlem poprvé vzlétla do nejvyšší možné výšky.

"Horstvo kolem, ohromná dohlednost, to je pro mě nezapomenutelný zážitek a samozřejmě první samostatný let." Dnes je Eleonoře Báčové už 72 let a žije v Praze. K armádě přišla z Aeroklubu a stala se jedinou českou bojovou pilotkou do roku 1958. Působila u pátého stíhacího leteckého pluku a létala na známých strojích MiG-15. Nakonec však z amrády musela odejít.

"Zřejmě proto, že jsem nechtěla jezdit po besedách, ukazovat se. Chtěla jsem prostě lítat. A to se jaksi nelíbilo. I když se mě zdůvodňoval ten zákaz tím, že to nechtějí povolit dalším ženám. Investice do mě bezdůvodně propadla, protože po letecké stránce pilotní nemohly být připomínky."

Na dlouhá léta pak generalita ženám létak zakázala s odůvodněním, že je pro ně obor příliš náročný. Kateřina Hlavsová je tak po dlouhých letech její nástupkyní. Na větroni má nalétáno asi 25 hodin a jejím snem je koupit si jednou vlastní malé ultralehké letadlo. A jaké má představy o své profesní budoucnosti?

"Rozhodně se chci zaměřit na proudová letadla, potom, pokud bude možnost, tak na nadzvuková a zůstat u armády určitě co nejdéle."

Vojenský dril Kateřinu Hlavsovou nevyděsil, navíc je z aeroklubu zvyklá na partu kluků, takže jí nevadí, že bude obklopená samými muži. A co by své nástupkyni poradila bývalá česká pilotka Eleonora Báčová?

"Aby vydržela, hlavně jí přeju dobré spolužáky, kteří nebudou říkat "ale, holka". Vždycky musí umět o trošičku víc než ti hoši."