Obora v Hukvaldech patří k nejstarším v Česku

Foto: www.czechtourism.cz

Nejstarší obora v Česku je v Hukvaldech. Jedinečná přírodní památka je součástí krajiny kolem zdejšího hradu a je cílem mnoha výletů. Lidé tu najdou i sochu Lišky Bystroušky, která připomíná život a dílo zdejšího rodáka skladatele Leoše Janáčka.

Obora v Hukvaldech,  foto: www.czechtourism.cz
Nejstarší česká obora má rozlohu asi 440 hektarů. Je domovem daňků, muflonů a černé zvěře a jsou tam prý stromy staré 300 let. Aby měla zvířata klid, je zpřístupněna jen částečně. Revírník Milan Koutný oboru považuje za perlu ostravské aglomerace.

Hukvaldy,  foto: Martina Bílá / Archiv ČRo 7
"Obora je krásná. Lidé sem chodí ve všech ročních obdobích, za deště i za slunce. Historická část obory je pro veřejnost nejzajímavější - cesta na hrad, kolem Lišky Bystroušky, k amfiteátru. Celý kopec hukvaldského hradu je přírodní památka - Hradní vrch Hukvaldy. Po té cestě je sedm chráněných buků, které mnozí posluchači určitě viděli v různých kalendářích nebo časopisech, protože mají nádherné kořenové náběhy, vypadá to skoro jako ledopád. Protože jsou tady stromy staré 200-250 let, tak jsou tady brouci, různí jiní živočichové. Sem přijíždí spousta entomologů, říkají, že jsou tady vzácné druhy středoevropského významu."

První zmínka o oboře v Hukvaldech spadá do roku 1567, kdy majitelé panství a hradu, olomoučtí arcibiskupové, trávili letní měsíce na hradě a lov zvěře byl jejich oblíbená kratochvíle. Mezi světovými válkami se v oboře pokoušeli o chov východoasijského jelínka 'siky', ale jeho stádo zcela zaniklo. Byly tu vybudovány rybníčky a líheň pstruhů, choval se tu i královský bažant. To vše včetně vynikajícího včelařství zaniklo po druhé světové válce. Větrná smršť v roce 1957 navíc vyvrátila letité velikány, které pobořily zeď obory a většina zvěře utekla do okolních lesů. Později se obora stala vyhrazenou honitbou pro vládní a zahraniční hosty. Dnes je proslulá hlavně vysokou zvěří - je tu asi 140 daňků a na 120 muflonů.

"Tady se prolíná lesnictví, myslivost, rybářství, entomologie, ornitologie - je tu spousta různých druhů ptáků. Dokonce letos se nám tu objevili dva orli. Samozřejmě je tu kultura a historie, tady se všechno snoubí dohromady a to je to kouzlo Hukvaldské obory."

Foto: www.czechtourism.cz
Do obory se vstupuje bránou s výrazných arcibiskupským erbem. Odtud vede cesta až k památníku Lišky Bystroušky, která připomíná slavnou operu Leoše Janáčka. Při bližším pohledu má jakoby ohlazený ocas i čumáček. A revírník Milan Koutný ví proč.

"Je to taková pověra. Každý si lišku pohladí buď po oháňce nebo po čenichu. Mezi domorodci se říká, že když si na to sáhne mladá žena, tak brzy otěhotní."

A co turisté - vědí to? Taky si sáhli na lišku?

"Na všechno. Na ocas, na čumák i na přední packu. Aby se nám splnilo tajné přání. A když ho zveřejním, tak už se nesplní, takže si ho nechám pro sebe."

uvedla jedna z turistek. Mimochodem, málokdo asi ví, že jméno Liška Bystrouška vzniklo chybou tiskaře, ve skutečnosti se jmenovala Bystronožka.

10
49.620191600000
18.228077880000
default
49.620191600000
18.228077880000