Ocenění členů českých vojenských misí v zahraničí

Ministr obrany Karel Kühnl (uprostřed), foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nastoupení vojenští policisté a vojáci, v mrazivém slunci se lesknoucí nástroje vojenské hudby - tak to vypadalo v páteční dopoledne na pražském Vítkově pod majestátní sochou husitského hejtmana Jana Žižky. Všichni čekali na příjezd ministra obrany Karla Kühnla. S mikrofonem tam stál i Josef Kubeczka.

Ministr obrany Karel Kühnl (uprostřed), foto: ČTK
Úderem desáté hodiny ministr Kühnl přijel. Státní vlajku a její čestnou stráž uvedl do pohybu rázný povel velícího důstojníka. Poté ministr Kühnl a náčelník generálního štábu Pavel Štefka předali vojákům medaile za službu v zahraničí a pěti členům irácké mise záslužné kříže ministra obrany II. a III. stupně. Společně s vojenskými policisty byli vyznamenáni i vojáci, kteří do loňského prosince pracovali v jednotkách SFOR v Bosně a Hercegovině.

Ministr Karel Kühnl všem poděkoval za zdárný průběh zahraničních misí a zdůraznil:

Slavnostní nástup příslušníků 4. kontingentu Vojenské policie Armády ČR, foto: ČTK
"Musíme být všude tam, kde je nás třeba, tak dlouho, jak je to zapotřebí. Já doufám, že někde na obzoru vidíme okamžik, kdy zde na Vítkově budeme absolvovat poslední slavnostní nástup kontingentu vojenské policie v Iráku i dalších kontingentů, nástup, při kterém bude moci nahlásit: Pane ministře, mise je kompletně splněna!"

Jedním z vyznamenaných byl velitel 4. kontingentu v Iráku, podplukovník Miroslav Murček, jehož jednotka se domů vrátila na konci loňského roku. Řekl mi, že čeští vojenští policisté v jižním Iráku nebudou pomáhat se zabezpečením nedělních parlamentních voleb. Zůstanou na základně Šaíba, kde se však počítá se zvýšenými bezpečnostními opatřeními. Iráčtí policisté nebyli podle něj na volby mimořádně připravováni.

"Speciální výcvik k tomu neprobíhal, pouze standardní výcvik rekrutů a instruktorů na to, co jsme s nimi potřebovali nacvičit nebo jaké požadavky vzešly z irácké strany. Rekruti dostávali základní výcvik po dobu osmi týdnů, základy toho, co budou potřebovat. Samozřejmě instruktoři, které jsme cvičili na základně Šaíba, měli zdokonalovací výcvik toho, co jsme je už předtím naučili. Nemohu posoudit, zda jim to bude stačit, protože nevím, jaká situace tam nastane teď, po dobu voleb."

Není dne, aby v Iráku nezahynuli tamní policisté. Je to otázka jejich vyškolení nebo zatím chybějících zkušeností?

"Podle mého názoru je to především otázka bezpečnostní situace, jaká tam je, činnosti různých teroristických skupin."

Naši vojenští policisté zůstanou v Iráku minimálně do konce roku.