Prodlouží Česko svou armádní misi v Iráku?

Basra, foto: www.mvcr.cz
0:00
/
0:00

Vláda minulý týden schválila prodloužení české armádní mise v Iráku. Bezmála stovka českých vojenských policistů by v Iráku podle návrhu vlády měla sloužit až do konce roku 2005. Podrobnosti má Martina Lustigová.

Čeští vojenští policisté měli v Iráku působit do konce února. Z Británie a Iráku byl ale do Prahy vyslán požadavek, aby instruktoři nebyli staženi ze země bezprostředně po konání voleb. Pokračuje ministr obrany Karel Kühnl: "Odpovědnost mezinárodního společenství za další vývoj v Iráku, za schopnost Iráku budovat soběstačné vlastní bezpečnostní síly, bezpečnostní struktury nekončí okamžikem konání voleb."

Vláda o dalším působení českých vojenských specialistů na jihu Iráku poblíž Basry jednala se svými spojenci v rámci NATO i mimo alianci. Češi by v Iráku měli působit ve stejném počtu jako dosud a nezmění se ani náplň jejich práce - nadále by měli školit irácké policisty a instruktory. "Naším cílem je, aby vojáci České republiky zůstali v Iráku a aby byli zařazeni do tzv. tréninkové mise NATO, o které NATO rozhodlo na summitu v Istanbulu." říká ministr obrany Karel Kühnl.

Prodloužení mise nebude levnou záležitostí - státní pokladna vydá asi 175 milionů korun. Ministr Kühnl předpokládá, že tato částka bude pokryta z rezerv rozpočtu resortu obrany. Pokud se česká mise v Iráku prodlouží, je podle ministra Kühnla zbytečné uskutečnit plánovaný výcvik iráckých policistů v České republice. Tím se podle něj ušetří dostatek prostředků na zaplacení mise.

Ministr obrany Karel Kühnl  (vpravo) a prezident republiky Václav Klaus,  foto: ČTK
Nyní musí prodloužení mise v Iráku schválit český parlament. Ministr Kühnl k tomu podotýká: "Ten návrh, tak jak je předložen, byl konzultován se zástupci většiny politických sil zastoupených v Parlamentu České republiky." Stínový ministr obrany za ODS Petr Nečas konzultace potvrzuje: "Je skutečností, že jsem o této věci jednal s ministrem obrany panem Kühnlem." Ministr obrany a premiér projednali návrh i s prezidentem republiky Václavem Klausem. Prezident s dalším působením české mise v Iráku souhlasí.

Pozitivně se k návrhu staví i opoziční ODS. Pokračuje Petr Nečas: "My jsme přesvědčeni, že mezinárodní společenství musí pokračovat ve stabilizaci Iráku. Z tohoto pohledu jsme upozorňovali již na podzim minulého roku, že považujeme za velmi pravděpodobnou žádost o prodloužení této mise, včetně české účasti. ODS podpořila naše dosavadní účinkování v Iráku a jsme přesvědčeni, že bychom měli i na základě žádosti irácké vlády zůstat v Iráku tak dlouho, jak bude nezbytně nutné. Čili podpoříme prodloužení mise."

Návrh naopak striktně odmítají komunisté. Slovo má místopředseda KSČM Václav Exner: "Na základě skutečnosti, že zatím nejsou známy výsledky voleb, že zatím není ustaven vládní orgán, který by byl zplnomocněn pozvat nějakou naši misi, na základě toho, že zatím to znamená podporu těch sil, které předtím byly okupačními silami, jsme se dohodli, že nebudeme tuto misi podporovat."

Komunisté však nemají v českém parlamentu takovou sílu, aby svými hlasy přijetí návrhu zkomplikovali. Proto se očekává, že Poslanecká sněmovna i Senát vládní návrh na svých nejbližších schůzích podpoří.