Odchází česká sněhová královna - Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová, foto: ČTK

Předposlední březnová sobota se stala důležitým mezníkem v české sportovní historii. Ve švédském Falunu uzavřela svou profesionální kariéru 34-ti letá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Jelikož celá událost termínově kolidovala s fotbalovým kvalifikačním duelem s Německem, vracíme se k ní až dnes.

Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Katka Neumannová se rozhodla udělat definitivní tečku za svou kariérou v posledním individuálním závodu letošního seriálu SP. Ve skiatlonu na 2 x 7,5 km znovu prokázala svou univerzálnost. Vyšly jí oba úseky - jak klasickou tak i volnou technikou a tak v cíli slavila stříbrnou pozici, když ve finiši nestačila jen na Norku Marit Björgenovou. Se svým výkonem i výsledkem byla naše reprezentantka nadmíru spokojená.

"Jsem hrozně spokojená, protože minulé dva víkendy jsem byla trochu z formy a navíc dnes bylo mokro, což nemám ráda. Spíše jsem čekala průměrný výsledek, nakonec se mi jelo velice dobře. Bohužel Marit mi to v konci nedarovala, ona se velmi těžko poráží. Jinak velká spokojenost, závodilo se mi v pohodě i v kopcích jsem na to měla. No ale druhé místo - doufám, že mi nezůstane i v životě."

Jakým stylem pojme svou rozlučku přemýšlela Neumannová jen krátce. Zatímco někteří její kolegové si závěrečný závod kariéry doslova užívali - naposledy rakouský sjezdař Fritz Strobl, který se navlékl do rekvizit slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta a poté sjel kopec v Lenzerheide vycházkovým tempem. Navíc se na trati několikrát zastavil, aby se pozdravil s trenéry, rozhodčími i diváky. Naše šampionka se však naproti tomu rozhodla závodit naplno.

"Rozhodla jsem se už před závodem. Když mám na sobě číslo, tak si to neumím užívat a odpočívat, nicméně své formě jsem příliš nevěřila. V případě, že by to nevypadalo dobře, tak jsme byli s kamarády domluvení, že mi budou medaile věšet na krk už cestou a ten závod dokončím demonstrativně. Nakonec to byl závod až dokonce a samozřejmě jsem radši."

I díky závěrečnému skiatlonu skončila naše lyžařka v celkové klasifikaci SP na 3. místě. Přestože už byla v minulosti úspěšnější, medailové pozice si velmi váží.

"Je to velmi dobré. Bála jsem se, abych neskončila až pátá, neboť jsem před sebou měla 25 bodů díru. Björgenová jela dobře, to se stáhnout nedalo. Bohužel se letos nepodařilo svěťák vyhrát, tam jsem vůbec neměla šanci, tak jsem alespoň do 3. místa - to je hezký."

Kateřina Neumannová vstoupila do kolotoče velkých závodů před dlouhými 16-ti lety na MS ve Val di Fiemme. Byla to pro ní důležitá zkušenost. Když se ve Falunu ohlížela zpátky, samotnou jí překvapilo, jak rychle to celé uteklo.

"Já jsem bez jediné zkušenosti ze SP rovnou skočila do závodu na MS, takže rovnýma nohama. Těch závodů jsem od té doby odjela hrozně moc, z MS si pamatuji úplně všechny. Je to hrozně dlouhá doba, ale uteklo to strašně rychle."

Neumannová je olympijskou vítězkou, dvojnásobnou mistryní světa a desetinásobnou medailistkou z vrcholných světových soutěží. Osmnáctkrát triumfovala ve SP a jednašedesátkrát stála na stupních vítězů. Když má vybrat nejtěžší a zároveň nejkrásnější závod své kariéry - příliš neváhá. Je to jednoznačně zlatá třicítka - loni na OH v Turíně.

"Těžko říct, ale ať si kdo chce co chce říká, nejtěžší je vyhrát olympiádu. Je to jedinečný závod, svým způsobem složitý, protože je jednou za čtyři roky. I když na to má každý jiný názor, podle mě je to to největší, co se sportovci může povést."

Katka si potřebuje po náročné sezóně a vlastně celé kariéře dostatečně odpočinout. Proto se bezprostředně po projetí cílem nejvíce těšila na dovolenou. Co dál? Po vzoru politiků si vzala 100 dnů hájení.

"Těším se - už příští týden vyrážím na pár dní na sjezdovky, chci si to užít s malou. Pak jsem se rozhodla, že si dám 100 dní na rozmyšlenou, dovolenou, zkrátka jak si politici dávají 100 dnů hájení. Udělám si pořádek, v klidu se rozmyslím co dál a pak vám to řeknu."

Vzhledem k jejím skvělým výsledkům v letošní sezóně mnozí spekulovali, zda se přece jen nerozhodne pokračovat. Mnozí závodníci ji k tomu dokonce vybízeli, zvláště, když za dva roky bude hostit světový šampionát severočeský Liberec. Kateřina však tyto úvahy poslala do oblasti pusté teorie.

"Nechci nic slibovat. Říká se nikdy neříkej nikdy, ale já jsem přesvědčená, že už mě nikdy neuvidí se startovním číslem na vrcholných závodech."

Na závěr využila Kateřina Neumannová možnosti poděkovat svým věrným fanouškům.

"Děkuji jim, že mi celé roky drželi palce a kromě toho, že jsem medaile získávala pro sebe jsem to dělala i pro ně a měla jsem z toho radost."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio