ODS bude volit nového šéfa, Petr Nečas získal nominaci od většiny krajů

Petr Nečas, foto: ČTK

Občanské demokraty čeká o víkendu volební kongres. Proběhne v napjaté atmosféře, protože ODS minulý měsíc neuspěla v krajských ani senátních volbách. Šestice rebelů uvnitř strany navíc odmítá ve sněmovně podpořit vládní daňový balíček, s nímž premiér Petr Nečas spojil další osud svého kabinetu. Také jeho podpora jako lídra strany klesá. I když ho nakonec podpořilo deset krajů, vlivná středočeská organizace mu na svém čtvrtečním zasedání nominaci na post příštího šéfa ODS nedala.

Petr Nečas,  foto: ČTK

K rozhodnutí nominovat Nečase jako budoucího šéfa strany nakonec chyběl ve Středočeském kraji jediný hlas. Sám premiér ale pokládá své šance na znovuzvolení za vyrovnané.

"Já samozřejmě vnímám i kritiku vůči své osobě. Ne každý mne podporoval a ne každý mne podporuje. Na druhou stranu cítím od významné části členské základny podporu, abych pokračoval v pozici předsedy ODS a předsedy vlády."

Do hlasování ve středních Čechách zřejmě zasáhli i rebelové uvnitř ODS. Předseda středočeských občanských demokratů a ministr zemědělství Petr Bendl byl přesto spokojený.

"Petr Nečas dostal přesnou polovinu hlasů regionálního sněmu. V tajné volbě, to znamená ve volbě, kde nikdo nic nepředstírá. Volí opravdu toho, koho volí. Střední Čechy jsou komplikované tím, že většina rebelů pochází tady odtud. Pro mne je to jasný signál. Polovina Středočeského kraje podporuje Petra Nečase. Ostatní kandidáti ve volbách a v nominacích propadli."

Hlasování v Plzeňském kraji,  foto: ČTK

Pozdě v noci se Petru Nečasovi podařilo získat podporu i v severních Čechách. Už během čtvrtka se sešli občanští demokraté také v Plzeňském a Jihočeském kraji a v Praze. Nečas přitom osobně přijel pražské kolegy požádat o podporu. Uvedl, že strana by měla především změnit styl své politiky:

"Znamená to především změnit akcenty, změnit také způsob komunikace s voliči a v některých aspektech změnit své chování, včetně nalézání důvěryhodných lidí, kteří by byli nositeli politiky ODS."

Hlasovaní o kandidatuře v Praze ale provázely spory. Části občanských demokratů v čele s Borisem Šťastným se nelíbilo, že volba byla veřejná a nikoliv tajná. Podle něj bylo hlasovaní o nominaci na předsedu nestandardní.

"Já se přiznám, že situace v sále byla natolik zmatečná a vedení nechalo hlasovat natolik rychle, že někteří delegáti v sále opravdu nebyli. Kdyby se hlasovalo tajně, jak je, resp. bylo ve většině případů v ODS zvykem, tak by se samozřejmě rozdávaly lístky a probíhala by standardní volba. Za těchto okolností to bylo všechno učiněno velmi rychle."

Pražský primátor a šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda ale za nominací Nečase stojí.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová a pražský primátor Bohuslav Svoboda,  foto: ČTK

"Toto není volba, to je nominace. A v tom případě řády říkají, že sjezd rozhodne o tom, jestli bude hlasovat aklamací nebo ve volbě tajné. Sjezd drtivou většinou rozhodl, že bude hlasovat aklamací. To má svou určitou logiku. Byl naším jediným nominantem, neměl žádnou konkurenci. Rozdávání lístků by vlastně bylo jenom zdržováním."

Na regionálním sněmu v Plzni Petr Nečas získal hlasy 64ti z celkem sta delegátů. Podle šéfa občanských demokratů v Plzeňském kraji Jiřího Pospíšila si strana nemůže dovolit měnit předsedu, který je zároveň premiérem oslabené vlády:

"Obávám se, že v případě pádu Nečasovy vlády ODS taky nemusí dostat další šanci sestavit novou vládu. To je pro mne důvodem, proč jsem připraven podpořit premiéra a předsedu Nečase, protože nám to dává šanci, že bude dále existovat naše vláda a právě ona změní svůj styl a obsah své politiky. Více se zaměří na problémy občana, jednotlivce. A občanovi tak bude zřejmé, co pro něj vláda dělá."

Na prvního místopředsedu navrhuje plzeňská ODS ministra průmyslu Martina Kubu, nominace na místopředsedy získali kromě Jiřího Pospíšila, také šéfka sněmovny Miroslava Němcová a ministr Tomáš Chalupa.